Audio-Technica ATH-AD900X har smeknamnet ”Air” och det känns passande. För det första består de öppna hörlurarna till stor del av ingenting. Genom det stormaskiga gallret kan man se djupt in i konstruktionen. Huvudbygeln är också luftig: i stället för ett band eller en bygel som vilar på huvudet är det bara ett par ”fötter” som ger stöd. Sådant sparar gram och trots sin storlek är ATH-AD900X en av over-ear-hörlurarna som känns lättast att ha på huvudet.
Med en diameter på hela 10 centimeter omgärdar de mjuka, omslutande kuddarna öronen så fritt att man knappt märker att man har dem på sig.
Ljudet från Audio-Technica är lika öppet och lätt som själva hörlurarna. Livemusik låter verkligen levande. Men de klarar naturligtvis en bra studioinspelning också.
Basen är inte lika kraftfull som i vissa slutna hörlurar (och i synnerhet Meze 99 Classics). Å andra sidan ligger de inte långt efter Shure SRH940. Och den är torr som ett sandpapper på en sommardag.

Röster låter – föga överraskande – öppna och fria genom Audio Technica ATH-AD900X. Det finns ingen känsla av instängdhet eller kompression. En låt som ”Tiden bara går” med Therese Juel i Opus 3-inspelning är fullständigt levande närvarande. Det gäller även i diskanten, där små perkussionsdetaljer framträder tydligt – och helt viktlöst.
Slutsats
Audio-Technica ATH-AD900X är en läcker hörlur som är ren avslappning att lyssna på. Du känner dig inte isolerad på samma sätt som med slutna modeller. Medaljens baksida är att det smiter ut en del ljud genom den öppna baksidan, så din omgivning får delta i lyssningen vare sig de vill eller inte. Rent ljudmässigt är ATH-AD900X synnerligen lyckad. Inte minst med live-jazz eller klassisk musik, samt röster.
Ljud & Bild tycker
Ultralätt och luftigt ljud. Komforten är toppen. Inte lika kraftfull bas som i de bästa slutna hörlurarna.
Riktpris: 3300 kr
Specifikationer
Element: 53 mm
Frekvensomfång: 5–35 000 Hz
Känslighet: 100 dB
Impedans: 38 ohm
Max belastning: 1 000 mW
Kabel: 3 m, fast
Vikt: 265 g
Webb: bergsala.se
Också i detta test:
6 over-ear hi-fi hörlurar
Sony MDR-1AM2
Komfort och stora drag
Runt och behagligt ljud för avslappnad lyssning, framför allt från mobiltelefonen.


Shure SRH940
Verktyg för studion
Shures referenslurar har inget musikernamn. Å andra sidan kan de användas i professionella ljudstudior.


AKG K550 MKIII
Överraskande exakt
AKG har konstruerat en stor och läcker hörlur som visar dig nya detaljer utan att tömma plånboken.


Meze Audio 99 Classics
Stort charmtroll
Det är brasmys och värme för hela slanten i Mezes trälurar.


Grado Prestige SR325e
Nostalgitripp i första klass
Grados Prestige-lurar levererar hög ljudkvalitet på resan till barndomens minnen.


Vill du läsa hela artikeln?
Med LB+ Total får du tillgång till ALLT innehåll på Ljud & Bild och LB Home
Redan prenumerant? Logga inn.
-
Prova LB+ i 30 dagarBara 49:-
Förnyas efter 30 dagar, ingen bindningstid.
-
LB+ Total i 12 månBara 137.50 kr/mnd
Du sparar 288 :-
Vill du ha tillgång till enbart Ljud & Bild eller LB Home?
Klicka här för att beställa Ljud & Bild
Klicka här för att beställa LB Home