TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik
Prova LB+ för 10:-

Cortana kommer till iOS och Android

Microsofts digitala assistent Cortana släpps som app till Google- och Apple-telefoner, och kan samarbeta direkt med Windows 10.

Av / 2015-05-27 - 16:54
Cortana kommer till iOS och Android

Cortana är Microsofts svar på Siri, Apples personliga och röststyrda assistent till iPhone. Tycker du att namnet låter bekant? Cortana heter även assistenten i Master Chief, hjälten i det populärta Halo-spelet till Xbox. Och ”hon” är också en viktig del i det kommande operativsystemet Windows 10, även i mobiltelefoner.

I går avslöjade Microsofta att Cortana också går att få som app till iOS- och Android-mobiler. Funktionaliteten blir i stort sett densamma som i mobilversionen av Windows 10 och tanken är att Cortana-appen ska fungera som en länk mellan mobilen och en PC med Windows 10.

På så sätt kommer man att kunna synkronisera innehåll från en PC med sin iPhone eller Android-mobil via en så kallad ”Phone Companion-app” på datorn.

I Apple- och Google-mobiler kan Cortana ge uppdateringar om sportresultat, flygtider och mycket annat som man känner igen från Windows 10-versionen av den digitala assistenten. iPhone-användare kommer till exempel att kunna använda Cortana för att ställa in Microsoft-tjänster som OneNote, OneDrive, etc.

Cortana till Android kommer om en månad, iPhone-versionen dröjer tills längre fram i år.

Annons

Här är Microsofts video om Phone Companion:
https://www.youtube.com/watch?v=lXREpLEwgOY

(f. 1973): Chefredaktör L&B Home. Peter har arbetat för Ljud & Bild sedan 2012. Han har varit aktiv som teknikjournalist i många medier sedan 1998, bland annat som chefredaktör för prylmagasinet GEAR och som journalist för tidningarna PC World och Privat Computer. Peter skriver om mobiltelefoner och andra bärbara enheter samt om teknisk innovation, inklusive 5G, elektrisk mobilitet och smarta hem.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Android 16 är redan här

Allt nytt från Apple WWDC

Huawei-scenariot hotar: USA stoppar Xiaomis chiputveckling

EU-chock: Nya regler kan få billiga smartphones att försvinna från marknaden

Ska Samsung sluta med Googles Gemini?

Samsung One UI 8 beta på väg ut

Oneplus AI snart här

OnePlus 13R kan nu överföra filer direkt till Mac

Ny OnePlus-surfplatta blir Apple-kompatibel

I höst visas nya Snapdragon

Google Gemini kommer till din smartwatch

Nu kan AI skapa musik på mobilen