TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Påskerbjudande - 6 veckor för bara 6 kr

Wimp lanseras i USA och Storbritannien

Fast namnet blir inte lika mesigt: TIDAL.

Wimp lanseras i USA och Storbritannien

Nu i höst lanserar Aspiro sin HiFi-strömningstjänst i USA och Storbritannien. Det är ett naturligt steg för at utöka antalet prenumeranter och maximera förtjänsten per kund, enligt ett pressmeddelande.

I likhet med Wimp HiFi låter TIDAL användaren strömma musik i äkta CD-kvalitet, spela musikvideor i HD-upplösning och har skräddarsytt redaktionellt material som sätts ihop av erfarna musikjournalister.

tidalhifi.com

Annons
(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft något annat heltidsjobb än på Ljud & Bild. Å andra sidan har han varit här nästan halva sitt liv, ända sedan 2001 när han skickade en jobbansökan till fel adress (han ville egentligen till en inspelningsstudio med samma namn). Gråbeins expertis är främst inom hifi, hörlurar och hemmabio, men det händer att han glimtar till med andra kvaliteter också.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Se Metallica live i 180-graders VR-format

KKV: Den sista försvarslinjen för ljudkvalitet fyller 50 år

Nu kan Beatles sound bli ditt

The Boss är i Sverige nu!

Slutet för MQA i Tidal

Här är "Spotify GPT"

ABBA i Atmos-format

Från The Bear till Bruce Springsteen!

Nu kan du länka till alla musiktjänster på en gång

Apple: Mixa i Dolby Atmos, få mer betalt!

Nu kan du mixa in Volvoljud i din musik

Spotify-appen förnyad