TESTER GUIDER FILM & TV HÖGTALARE TV HÖRLURAR HI-FI FOTO SMART HEM HEMMABIO DATOR MOBIL GAMING
Nyhet

Extra lång Lemus

Lemus Home Classic 1800 är en ny toppmodell som spelar högre och djupare. Och nu finns Lemus-högtalarna i HiFi Klubbens butiker.

forfatter
Publicerad 2021-10-16 - 01:15

Danske Lemus är kända för sina ljudmöbler, där de aktiva högtalarna är inbyggda i en skänk eller TV-bänk. Vi har tidigare testat Lemus Home 1500 och den mindre Lemus Home Artistic, och båda var riktigt lyckade. Men nu slår Lemus till på stort med en riktigt stor högtalare som inte är mindre än 180 centimeter bred!

Lemus Home Classic 1800 är utrustad med fyra 8-tums baselement från SB Acoustics. Det är samma element som i Classic 1500, fast dubbelt så många. Tillsammans med två specialutvecklade 30 mm textildome-diskanter med waveguide utlovas en enastående spridningskaraktäristik i rummet och optimerad talförståelse för film och TV.

Läs också TV-möbeln är fullproppad med högtalare Lemus TV-möbler kan mer än se bra ut. Bakom tygfronten döljer det sig ett par kompetenta aktiva högtalare.

1800-modellen är en vidareutveckling av Lemus Home Classic 1200/1500 och finns i flera olika träslag och med olika tygfronter. TV:n kan anslutas med HDMI ARC, optisk och analog RCA, och musik kan spelas med Apple AirPlay 2, Google Chromecast, Bluetooth och Spotify Connect.

Lemus Home Classic 1800
Lemus Home Classic 1800 är en välvuxen högtalare som är 180 cm bred. (Foto: Lemus)

Ett erkännande

I samma veva som nytillskottet presenteras har Lemus ingått ett återförsäljarsamarbete med HiFi Klubben, vilket Lemus betraktar som ett erkännande.

”Vi får en extremt stark partner med nästan 100 butiker spridda på våra kärnmarknader Danmark, Sverige, Norge, Nederländerna och Tyskland. Det betyder att vi har en försäljningskanal i en skala som det skulle ta år att bygga upp genom oberoende butiker ”, säger Rasmus Kastrup, chef för Lemus.

Läs också Ett ljud som en soundbar bara kan drömma om! Lemus Home Artistic är en ljudmöbel som tar sikte på minimalistiska inredningsintresserade. Och den är en fullträff.
Lemus HOME Artistic SPREAD

Under det första samarbetsåret räknar Lemus med att fler än 1 000 ljudmöbler kommer att säljas på HiFi Klubben. Det är företagets Home-serie som kommer att finnas i HiFi Klubbens sortiment.

Lemus Home Classic 1800 kostar 34 000 kronor i väggmonterad version. Det går att köpa till ett metallstativ för 2 700 kronor.

 

Läs hela artikeln? eller bli medlem i LB+.

Med LB+ får du tillgång till allt innehåll på ljudochbild.se

I LB+ ingår:
 • Fler än 6 000 produkttester
 • Undvik felköp med våra tips och guider
 • Var med i L&B-forum med andra ljud- och bildfantaster
 • Stora rabatter hos våra partner i LB+ Fördelsklubb
 • Alltid uppdaterad med senaste nytt
 • Nyhetsbrev direkt i din inkorg
 • Stäng av annonser (gäller bara 12-månaders prenumeration)
 • L&B TechCast – en podcast med L&B
 • Ingen bindningstid, säg upp när du vill!

Vi testar för dig!

Läs hela artikeln? eller bli medlem i LB+.

Med LB+ får du tillgång till allt innehåll på ljudochbild.se

I LB+ ingår:
 • Fler än 6 000 produkttester
 • Undvik felköp med våra tips och guider
 • Var med i L&B-forum med andra ljud- och bildfantaster
 • Stora rabatter hos våra partner i LB+ Fördelsklubb
 • Alltid uppdaterad med senaste nytt
 • Nyhetsbrev direkt i din inkorg
 • Stäng av annonser (gäller bara 12-månaders prenumeration)
 • L&B TechCast – en podcast med L&B
 • Ingen bindningstid, säg upp när du vill!

Vi testar för dig!

forfatter

John Hvidlykke

(f. 1964): Journalist. John har arbetat för Ljud & Bild sedan 2013. Han skriver om hifi, högtalare, datorer, spel och teknikhistoria. John har ägnat sig åt teknikjournalistik sedan 1982(!) och har arbetat för många olika tidskrifter i olika roller, bland annat GEAR, High Fidelity, Computer för alla, Illustrerad vetenskap, Ny elektronik, PC World och Privat Computer. Han har också skrivit många böcker och utbildningsprogram om IT.

Kommentarer


Välkommen till Ljud & Bilds kommentarsfält. Vi vill gärna veta vad du tycker. Håll dig till temat och var saklig, så slipper vi moderera inlägg. Andra frågor eller synpunkter skickas till Redaktion@ljudochbild.se

Subscribe
Notify of
0 Kommentarer
Inline Feedbacks
View all comments
Stranger Things får rumsligt ljud Den fjärde säsongen av Stranger Things kommer strax att låta ännu bättre.
Referensljud direkt i väggen Vägghögtalarna från IW150-serien ska vara speciellt utformade för Dolby Atmos.
Nu får du Google TV på alla skärmar Google Chromecast ger TV:n nytt liv och nu har den fått både fjärrkontroll, Google TV – och 4K. Men ett problem också.
Chromecast med Google TV kommer (äntligen) till Sverige Från och med i dag kan Googles nya Chromecast förbeställas i Sverige. Den har bland annat fjärrkontroll och Google TV. 21 juni finns den i butik.
Farväl, Onkyo! Kommentar: Ett av de stora gamla träden i hi-fi-skogen har fallit. Utan ett ljud.
Kolla in Sonys nya 4K-projektorer Erbjuder bland annat laserljus till ett helt nytt pris!
Följ Ljud & Bild
Send this to a friend