Microsoft nöjer sig inte med sina stora investeringar i Open AI, företaget bakom ChatGPT. De tillkännager nu ett mångårigt samarbete med AI-startupen Mistral.
Mistral har sedan tidigare tillhandahållit Mistral Small, en enklare kostnadseffektiv språkmodell. Men nu tillkännager de att de är klara med sin stora språkmodell (LLM) som logiskt nog får namnet Mistral Large. Den tillhandahålles via deras plattform Le Platform, vilket avslöjar deras franska ursprung.

Men samtidigt berättar även Microsoft att företagen inlett ett mångårigt samarbete. Microsoft kommer att tillhandahålla en superdator-infrastruktur för att träna språkmodellen. Mistral Large kommer även göras tillgänglig till Azures molnkunder för, vad som ser ut att vara rimliga priser. Företagen kommer även samarbeta om AI-forskning och utveckling.
Det dröjde inte länge förrän även IBM ville vara med i matchen och erbjuder nu Mistral på sin WatsonX-plattform.
Mistral är grundat av före detta anställda på Google Deepmind och Metas AI-labb. Bland investerarna hittar vi Nvidia och Salesforce.
Vill man testa Mistral kan man gratis använda deras chatbot som naturligtvis heter Le Chat.
Läs mer hos Mistral AI
Läs också:
Artificiell intelligens för alla
Över en natt gick artificiell intelligens från något man bara läste om till något konkret som vem som helst kunde använda. AI har blivit mainstream, men hur använder man det?
Läs hela artikeln med LB+
Erbjudande - 1 månad 79:-
Prova LB+ i en månad för 79:-
LB+ Total 12 månader
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader
LB+ Total 6 månader!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till fler 7 800 produkttester!
- Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
- Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
- L&B TechCast – en podd från L&B
- Inaktiverade annonser
- L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!