TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Större ljudsockel från Canton

DM75 är gjord för stora TV-apparater och sägs fylla rummet med bra ljud och plenty med bas.

Större ljudsockel från Canton

Vi har just haft Cantons lilla ljudsockel DM50 på besök för utvärdering och utan att avslöja för mycket (du kan läsa mer i nr 9 av Ljud & Bild) så tyckte vi att det var en överraskande pigg liten krabat. Nu kommer storebror DM75.

Det verkar som om TV-apparaterna ute i stugorna fortsätter att växa, därför insåg Canton att det var nödvändigt att kunna erbjuda en soundbar-högtalare som även passar stora skärmar. Ett större kabinett innebar dessutom plats för fler högtalarelement. DM75 har fyra basar på undersidan i stället för DM50:s två. Storebror har två mellanregister och två diskanter, och tillsammans utlovar Canton att de täcker ett dubbelt så stort register som lillebror – och lite till.

Virtuell surround
DM75 skapar ett virtuellt surroundljud, precis som lillebror, och har en analog ingång förutom till koaxial och optisk digitalingång. Behöver du mer bas finns en utgång för extern subbas.

Ljudsockeln kan strömma ljud från trådlösa Bluetooth-enheter och använder aptX-komprimering för att låta bättre.

Både Dolby Digital och DTS stöds via digitalingångarna.

Annons

Canton DM75 tål TV-apparater som väger upp till 40 kilo och finns i tre olika färger: svart, vit och silver. Den finns redan ute i butikerna och kostar 5 500 kronor.

canseda.se

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft något annat heltidsjobb än på Ljud & Bild. Å andra sidan har han varit här nästan halva sitt liv, ända sedan 2001 när han skickade en jobbansökan till fel adress (han ville egentligen till en inspelningsstudio med samma namn). Gråbeins expertis är främst inom hifi, hörlurar och hemmabio, men det händer att han glimtar till med andra kvaliteter också.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Ikoniska Concorde i rimlig prisklass

Harman köper B&W, Marantz och Denon

Bärbar CD-spelare med rör

Yamaha får Works with Sonos

Hotaru: Den svävande skivspelaren

Stort ljud i ministorlek

Nytt flaggskepp från Nagaoka

Mer kraft och förbättrad teknologi

Superkompakt streamingförstärkare

Efterlängtad uppdatering på 1 350 watt

Fickspelaren som ger hi-fi-ljud både hemma och borta

Därför älskar vi musik - svaret finns i dina gener