Den är en förförstärkare också, alltså klarar man sig med DA 215 och ett par aktiva högtalare eller en effektförstärkare. På baksidan sitter nämligen både analoga och digitala ingångar. Man kan till exempel plugga in laptopen till USB-ingången och strömma musik från Tidal eller Spotify, och koppla en skivspelarförstärkare (RIAA-steg) till den analoga ingången.
DA 215 har en 32 bit/384 kHz DAC från ESS (ES9018) som arbetar i så kallad quad-mono-konfiguration (åtta monokanaler till två stereo) och skalar upp musiksignalen till 32 bit/384 kHz. Den klarar även DSD64- och DSD128-filer.
Det analoga utgångssteget arbetar med hög tomgångsström i klass A för att minimera förvrängningar. Förutom USB och den analoga ingången har Copland-omvandlaren två optiska och en koaxial digitalingång.
DA 215 finns redan i butikerna och kostar 18 900 kronor.
Läs hela artikeln med LB+
Erbjudande - 1 månad 10:-
Prova LB+ i en månad för 10:-
LB+ Total 12 månader
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader
LB+ Total 6 månader!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till fler 7 800 produkttester!
- Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
- Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
- L&B TechCast – en podd från L&B
- Inaktiverade annonser
- L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!