horens är mest kända för sina fina men kostsamma skivspelare. Deras allra billigaste modeller har däremot inte alltid kunnat mäta sig med de billigaste varianterna från Rega och Pro-ject. Därför är det betryggande att nya TD 203 inte ska slåss i budgetklassen utan en bit upp i prisklass, där de fina grammofonerna börjar på 5000–6000 kronor.
Thorens TD 203 är nästan färdigmonterad, med tonarm och pickup och allt som behövs för att spela LP-musik. Den kostar 7 000 kronor, alltså en bit ovanför budgetklassen – men så är den också mycket mer välgjord.
Den säljs med en förmonterad TP82-tonarm som har en enda central upphängningspunkt – så kallad ”unipivot” – för att minimera friktionen. Detta är något vi oftast förknippar med exklusivare skivspelare. Unipivot har ännu en fördel: när motvikten hänger under upphängningspunkten justerar gravitationen automatiskt nålarmens vinkel i spåren.
Den remdrivna skivspelaren har elektronisk hastighetsomkopplare och säljs med en TAS 257-pickup (MM) som passar de flesta förstärkares skivspelaringångar.
Thorens-spelaren finns i svart, vitt och rött och är ett intressant alternativ för dem som är villiga att betala mer för att få ett bättre ljud.
Läs hela artikeln med LB+
Erbjudande - 1 månad 10:-
Prova LB+ i en månad för 10:-
LB+ Total 12 månader
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader
LB+ Total 6 månader!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till fler 7 800 produkttester!
- Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
- Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
- L&B TechCast – en podd från L&B
- Inaktiverade annonser
- L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!