TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Spotify och Skylanders i LG:s smart-TV

Nu kan du få musiktjänsten Spotify med fler än 20 miljoner låtar direkt på skärmen om du har en modern smart-TV från LG. Och spela Skylanders!

Av / 2013-12-17 - 16:14
Spotify och Skylanders i LG:s smart-TV

Spotify släpptes till LG:s intelligenta AV-produkter tidigare i år och nu har turen kommit till en app till de smarta TV-apparaterna. Nu kan du alltså lyssna på Spotify på storskärmen i vardagsrummet.

Appen gör det inte bara enkelt att lyssna på dina favoriter direkt på TV:n, utan också att hitta ny musik med hjälp av rekommendationer, spellistor och Spotify Radio – eller dela med dig av din musik till andra via Facebook och Twitter. Spotify fungerar med alla LG:s smart-TV-modeller från 2013.

Miljontals har redan upplevt rollspelsvärlden Skylanders och alla dess monster. Nu går det att spela direkt på TV-skärmen! Skylanders Battleground, som redan finns till mobila enheter, har utvecklats och optimerats speciellt för LG Smart TV.

Spotify-klienten går att ladda ner från Smart World i LG:s TV-apparater. För att lyssna på Spotify krävs dock ett Premium-abonnemang som kostar 99 kronor i månaden. Skylanders Battlegrounds går också att ladda ner från LG Smart World.

Lge.com

Annons
(f. 1964): Journalist. John har arbetat för Ljud & Bild sedan 2013. Han skriver om hifi, högtalare, datorer, spel och teknikhistoria. John har ägnat sig åt teknikjournalistik sedan 1982(!) och har arbetat för många olika tidskrifter i olika roller, bland annat GEAR, High Fidelity, Computer för alla, Illustrerad vetenskap, Ny elektronik, PC World och Privat Computer. Han har också skrivit många böcker och utbildningsprogram om IT.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Vårlansering av Samsung-TV

LG lanserar ny OLED-teknologi

Nu kan du göra ett TV-fynd

TCL skördar designpriser

Denna TV kan rullas dit du vill

Samsung The Terrace: Tål ännu sämre väder

Ny kinesisk HDMI-konkurrent

Här är Sonys nya TV-apparater för 2025

Samsung TV på museum?

Banbrytande OLED-TV från Samsung

TCL: Glöm OLED och satsa på MiniLED i stort format istället

Äger du en Samsung TV? Här är dagens glada nyheter