TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

FIFA+ tillgängligt på Android och Google TV

Glada nyheter för fotbollsfans med Android- och Google-TV. Nu är den officiella FIFA-appen tillgänglig för nedladdning.

Av / 2022-12-09 - 15:39
FIFA+ tillgängligt på Android och Google TV

Fotbolls-VM har redan kommit en bra bit, och nu är den officiella FIFA-appen tillgänglig för nedladdning på Android- och Google-TV.

Först Hisense, sedan Google

Kinesiska Hisense är en av huvudsponsorerna för årets fotbolls-VM och har haft exklusiv rättighet till FIFA-appen på sina VIDAA smart-TV-apparater under en tid.

Nu har Google och FIFA också tecknat ett avtal som gör FIFA+ appen tillgänglig på TV-apparater med Android- och Google-TV-användargränssnitt. Naturligtvis inkluderar detta också Chromecast med Google TV.

Läs också TEST: Google Chromecast med Google TV Google Chromecast ger TV:n nytt liv och nu har den fått både fjärrkontroll, Google TV – och 4K. Men ett problem också.

Vår prioritet är att förse våra användare med det innehåll de älskar. Genom detta samarbete kan vi hjälpa VM-fans runt om i världen att fira var de än är genom exklusivt och engagerande innehåll på Android TV OS-enheter, säger Jonathan Zepp, chef för mediepartnerskap på Google.

Du kan inte titta på direktsändningar via FIFA+ appen (tyvärr!). Det finns dock gott om höjdpunkter och tillbakablickar, liksom ett antal ursprungliga FIFA-produktioner och dokumentärer, spelarprofiler och liknande. Med andra ord, mycket att njuta av för fotbollsfans!

Annons

FIFA+ appen är redan redo att installeras på nästan vilken enhet som helst som kör Google TV eller Android TV, inklusive mediaspelare som Nvidia Shield och Chromecast med Google TV. Du hittar appen i Google Play Butik på din enhet.

 

(f. 1981): Journalist. Audun anställdes som journalist på Ljud & Bild 2004 och har spelat en aktiv roll i utvecklingen av L&B som tidning och webbplats. Audun är extremt kvalitetsmedveten och känd för sina kräsna öron och skarpa ögon. Han ansvarar för Ljud & Bilds TV-tester.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Supererbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till mer än 7800 produkttester!
  • Stora rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Nyhetsbrev med senaste nyheterna varje vecka
  • L&B TechCast – en podd med L&B
  • Inaktiverade annonser

Nytt motoriserat TV-väggfäste från Vogel's: Lyfter upp till 98 tum och 140 kg

Första intrycket: Samsung The Frame Pro

Här är Samsungs 2025 TV-modeller - för första gången i Europa

Bästa TV:n för Formel 1 2025

Sony lanserar ny TV-teknik med fantastiska färger

TCL blir officiell olympisk partner

Hur man bäst ser skid-VM - hemifrån

Nu kan din LG TV få ”Ambilight”

Samsung fortfarande nummer ett i TV-industrin

Så här kommer den nya flaggskepps-TV:n från Philips att se ut

Ny generation Meta OLED-TV-apparater med Ambilight

Snart kommer du att kunna ha en konversation med din TV