TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Referensproppar från Jays

Nya q-Jays är de överlägset bästa propparna de någonsin gjort

Av / 2015-02-26 - 12:49
Referensproppar från Jays

Jays är kända för öronproppar med bra ljud till överkomligt pris. Tidigare modeller har konsekvent fått bra betyg i våra tester, som t-Jays Four och a-Jays Four. Ändå kostar de bara 600-900 kronor.

Så vad kan de göra om de inte tar hänsyn till prislappen utan bara gör så bra proppar de kan? Möt q-Jays.

qjays_armature

 

Till att börja med använder de två element i varje propp, ett för basregistret och ett för mellanregister och diskant.

Annons

Man använder även ett eget filter för att reducera vassa toner i diskanten, samt en basport för att ge tillräckligt med volym för de riktigt djupa tonerna.

qjays_molds

Själva kroppen tillverkas i ett enda stycke stål som bearbetas i fyra steg, vilket reducerar vibrationer, ger bättre botten för basen, gör dem tåliga samt gör dem mycket motståndskraftiga mot repor och fettfläckar.

qjays parts

En betydligt mer komplicerad och avancerad konstruktion än de tidigare propparna alltså.

qjays_connectors

Ovanligt nog kan man även ta loss de Kevlar-förstärkta kablarna. Det gör dels att man kan byta dem om de trots allt går sönder, dels att man kan ha rätt kabel för sina mobil. Fyra varianter finns, utan fjärr, eller med fjärr för Windows, iPhone eller Android. Man får även med fem storlekar på silikonkuddar samt Comply skumkuddar.

cut through

Vi fick möjlighet att lyssa på dem på High End Mässan i Stockholm. Även om omgivningen inte var den bästa så måste vi säga att de lät mycket lovande.

Frekvensomfång: 8 – 16 000 Hz (+/- 5 dB)
Känslighet: 103 dB @ 1 kHz
Impedans: 50 Ohm

De lanseras under andra kvartalen och kostar ca 3 500-3 800 kronor.

www.jays.se

(f. 1969): Journalist och nyhetsredaktör. Jonas har jobbat för Ljud & Bild sedan 2007 med det mesta som kan kallas bärbart. Det vill säga mobiler, trådlösa högtalare och hörlurar. Ibland klampar testandet in på kollegernas områden multirum-ljud, hemmabio och foto. Han startade sin bana som teknikjournalist på IDG och skrev bland annat för PC för Alla, Internetworld och det som senare blev M3.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Bowers & Wilkins trådlösa blir ännu bättre

Skullcandy-öronproppar med Bose-teknologi

Audeze med grym bas för alla

Lyxigt ljud i McLarens signaturfärger

Focal - med mer av allt

Nästa generation av Sony-pluggar för mindre än 1 400 kr

Uppdatering ger bättre ljud

Nytt flaggskepp i Sennheisers 500-serie

Öronproppsmonster från FiiO har totalt 26 element

Xiaomis nya öronproppar använder Wi-Fi för bättre ljud

Grado med nytt flaggskepp i massiv valnöt

Bättre broskledande hörlurar från Audio-Technica