Apple brukar ha två större och två mindre produktlanseringar varje kalenderår. Den första brukar äga rum på våren. Så var det förra året också, när Apple i april bland annat lanserade en ny iPad Pro och en ny iMac, båda med M1-processor.
Förutom dessa bjöd 2021 på en ny Apple TV, en ny iPad mini, nya iPhone-modeller, en ny Apple Watch, nya AirPods och nya MacBook Pro-datorer med M1 Pro- och M1 Max-processorer.
Men ett par av Apples viktigaste produkter lyste med sin frånvaro 2021, nämligen iPhone SE och iPad Air. Båda produkterna förnyades senast 2020, så det har länge funnits goda skäl att förvänta sig nya versioner av både iPhone SE och iPad Air någon gång i år.
Och ska vi tro på affärsmediet Bloomberg så är väntan snart över. De rapporterar att Apple planerar att lansera de nya produkterna redan den 8:e mars.
iPhone SE 3
Den nya mobilen blir alltså den första uppdateringen av iPhone SE-serien på två år. 5G, en bättre kamera och en snabbare processor förväntas finnas bland nyheterna.
Designen förändras dock inte, iPhone SE 3 ser ut som sin föregångare från 2020.
iPad Air
Även nya iPad Air får 5G och enligt ryktena ska surfplattan vara försedd med en Apple A15-processor under skärmen.
iOS 15.4
Förutom dessa båda enheter hävdar Bloomberg att Apple planerar att släppa iOS 15.4.
Programuppdateringen ger bland annat Face ID-stöd för personer som har munskydd, vilket förenklar för användarna att låsa upp sina enheter.
iOS 15.4 har nya emojis samt Universal Control, som gör att användarna kan ha ett enda tangentbord och en enda styrplatta till flera iPadar och Macar.