Skotska Fyne Audio har gjort en specialversion av en av sina populära högtalare. Man skulle kunna säga att trimningen påminner om när Mercedes förbättrar sina bilar till AMG-modeller genom att stoppa i en våldsam motor och göra karossen styvare.
För att fortsätta med bilanalogin har Fyne Audio tagit karossen – alltså kabinettet – från vanliga F502 och sedan hämtat motorn – alltså högtalarelementen – från storebror F702. Och uppstyvningen av karossen – kabinettet – är gjord genom att använda några av de dyra delningsfilterkomponenterna och den avancerade basreflexporten i F700-serien.
Resultatet heter Fyne Audio F502SP och är bestyckad med ett 8-tums IsoFlare-koaxialelement med magnesiumdiskant, neodymmagnet och ett bas-/mellanregisterelement av multifiber. Plus ett 8-tums renodlat multifiber-baselement.
Elementen är placerade i ett basreflexkabinett med Fyne Audios egenutvecklade BassTrax-reflexport, som är utformad för att minimera stående vågor.
F502SP finns i olika utföranden: vit eller svart högglans kostar 3 500 pund och klarlackad valnöt 4 000 pund. Här hemma finns Fyne Audios högtalare hos Audioconcept.
Fyne Audio F502SP
- Mått: 110 cm x 33,8 cm x 38 cm
- Vikt: 30,4 kg
- Delningsfrekvenser: 250 Hz och 1,7 kHz
- Känslighet: 92 dB
- Frekvensomfång: 30–34 000 Hz
- Impedans: 8 ohm
Läs hela artikeln med LB+
Erbjudande - 1 månad 10:-
Prova LB+ i en månad för 10:-
LB+ Total 12 månader
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader
LB+ Total 6 månader!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till fler 7 800 produkttester!
- Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
- Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
- L&B TechCast – en podd från L&B
- Inaktiverade annonser
- L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!