TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Nyhet

Nikon Nikkor Z 400mm f4.5 VR S kompakt teleobjektiv

400mm med inbyggd stabilisator och låg vikt.

Av / 2022-06-30 - 16:43
Nikon Nikkor Z 400mm f4.5 VR S kompakt teleobjektiv

Långa teleobjektiv tenderar att bli stora och tunga. Nikons 400mm f2.8, väger 3 kilo – då har det visserligen en inbyggd telekonverter, och med en längd på 38 cm är det inte direkt smidigt.

Läs också Nyhet: Nikon NIKKOR Z 400mm f/2.8 TC VR S Nikon-objektivet är kompakt och lätt för att vara ett 400 mm/f2,8 – men det kostar!

Men det är det nya Nikkor Z 400mm f4.5 VR S, som väger 1,24 kilo och bara är 23,4 cm långt. Då förlorar man telekonvertern, men det kan använda Nikons x1.4 och x2 telekonverter vid behov. Detta ger dig 560 mm respektive 800 mm brännvidd.

Z7II Z400 4.5 TC2.0
Nikon Z7II och 400/4.5 med TC2.0 telekonverter.

Du förlorar också lite ljusstyrka, men om du inte ofta fotograferar i skymningen och behöver ett smalt skärpedjup räcker bländare 4,5 väl. Bonusen är att objektivet är mycket mer hanterbart. Djurfotografer och sportfotografer har ofta tillräckligt att släpa på, så allt som sparar vikt är guld värt.

Z7II Z400 4.5 front34l
400/4.5 på Z7II. Utan telekonverter.

Inuti har linselementen nanokristallbeläggningar som minskar skuggbilder och ströljus. Flera av elementen är Super ED-, ED- och SR-glas, vilket dämpar kromatisk aberration.

Den inbyggda optiska bildstabilisatorn ger upp till 5,5 stegs stabilisering, på en Nikon Z9 får du upp till 6 steg.

Annons
Z400 4.5 angle3
Z400/4.5.

Objektivet finns i butik från den 14 juli, prissatt till 39 990 kronor.

Läs också TEST: Nikon Z9 Nikon Z9 är den bästa proffskameran vi har testat. Det säger inte lite.
Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Renodlad proffsvideo

Kanske den roligaste fotonyheten på länge

Luftfoto med 100 megapixlar

Två nya fullformatskameror och ljusstark zoom

Ljusstarkt telezoomobjektiv för Sony fullformat

Ny design och förbättrad funktionalitet

Fujifilm om GFX100RF och nya kameror

Nikons billigaste fullformatskamera är äntligen uppdaterad

Kompakt systemkamera för video

Världspremiär

Mekanisk instantkamera

Sony flörtar med naturfotografer