Små makroobjektiv hör till det förflutna. Med dagens fullformatskameror har objektiven vuxit i storlek och vikt, men Panasonic Lumix S 100mm F2.8 Macro är definitivt ett undantag.
Det kompakta makroobjektivet är anpassat till L-systemet, vilket innebär att det även kan användas med Leica SL- och Sigma-kameror.
Med en brännvidd på 100 mm och 1:1-förstoring i en vädertätad konstruktion som bara väger 298 gram är det både behändigt och praktiskt för makrofotografering.
Objektivet på 82 mm har en närgräns på 20 cm och är av samma storlek som Panasonics Lumix S-serie med f1.8.

Filterdiametern är 67 mm och bakom det främre elementet finns tre asfäriska linselement, två Ultra ED-element och ett ED-element. Nio cirkulära bländarlameller ger en mjuk bokeh-effekt. Det har också Panasonics tysta Dual Phase Linear-fokusmotor, och är utformad för att eliminera fokusandning. Därför är det också lämpligt för video.
Panasonic Lumix S 100mm F2.8 Macro kommer att börja säljas under januari till ett pris av 13 990 kronor.

Läs hela artikeln med LB+
Erbjudande - 1 månad 10:-
Prova LB+ i en månad för 10:-
LB+ Total 12 månader
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader
LB+ Total 6 månader!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till fler 7 800 produkttester!
- Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
- Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
- L&B TechCast – en podd från L&B
- Inaktiverade annonser
- L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!