TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik
☀️ SOMMAR-ERBJUDANDE☀️ LB+ Total 6 veckor för bara 6 kronor!

Nyhet

Apple vill sätta skärmar i hela ditt smarta hem

Enligt en ny rapport är det smarta hemmet Apples nästa stora satsning med flera nya produkter.

Av / 2024-10-15 - 13:43
Apple vill sätta skärmar i hela ditt smarta hem

Hur framgångsrika Apple än har varit med datorer, surfplattor, mobiler och smarta klockor så finns det ett område där det varit väldigt tyst. Det smarta hemmet. Närmast får väl sägas vara Homepod-högtalarna, men även där floppade ju den första. Men nu sägs Apple ha tagit resurser från det skrotade bilprojektet och satt det på en ambitiös satsning på smarta hem-produkter. Och det handlar om skärmar överallt. Det är Bloombergs respekterade analytiker Mark Gurman som i sitt senaste nyhetsbrev sammanfattar all information han fått till en förutsägelse om framtiden.

Läs också TEST: Apple HomePod 2 Den större HomePod-högtalaren är verkligen engagerande att lyssna på – och den lyssnar på dig. En är bra, två är bättre!

Enligt Gurman jobbar Apple på operativsystemet HomeOS som ska vara baserat på TvOS från Apple TV. Det ska dels hamna i en stationär skärm, vilket får oss att tänka på Google Nest Hub 2. Dels ska det komma en betydligt mer avancerad variant på detta med en robotarm. Något vi hört rykten om förr, men tror på när vi ser det.

Grunden för den mer avancerade produkten ska vara Apple Intelligence, vilket i så fall blir den första Apple-produkten specifikt byggd för AI. Det ska låta den förstå omgivningen, kunna vända sig mot den som pratar och förstå vad de gör.

Läs också Guide: Har Matter förändrat det smarta hemmet? One standard to rule them all! Efter två år, har Matter gjort det enklare att koppla ihop ett smart hem?

En av anledningarna till att Apple tidigare misslyckats inom området är dels att de bara släpper produkter i premium-segmentet, dels att de har ett låst ekosystem. Inom smarta hem vill man ju kunna styra alla sina produkter. Men efter att Apple omfamnat Matter-standarden så ser det betydligt ljusare ut på den fronten.

Gurman menar att Apple faktiskt har en chans här. Detta eftersom båda de stora konkurrenterna Google och Amazon faktiskt har misslyckats med att kapa åt sig någon större del av marknaden.

Annons

Källa: Bloomberg

(f. 1969): Journalist och nyhetsredaktör. Jonas har jobbat för Ljud & Bild sedan 2007 med det mesta som kan kallas bärbart. Det vill säga mobiler, trådlösa högtalare och hörlurar. Ibland klampar testandet in på kollegernas områden multirum-ljud, hemmabio och foto. Han startade sin bana som teknikjournalist på IDG och skrev bland annat för PC för Alla, Internetworld och det som senare blev M3.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Tre nya robotdammsugare från Dreame

Stämningsljuskanon

Nya robotdammsugare från Roborock

40 000 övervakningskameror är helt öppna för hackare

Reolink Altas är synsk

Netatmo har goda nyheter för pollenallergiker

Övervakning med mörkerseende

Kaffe-ninja för köksbordet

Dreame Z30 klarar både vått och torrt

Försenad iPad-robot

Philips låter dig göra egna reservdelar

Robotdammsugaren Roborock Saros Z70 städar upp efter dig