TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Pono tar upp kampen med iPod

Av / 2012-09-28 - 15:29
Pono tar upp kampen med iPod

Dagens musikformat är usla, säger rockstjärnan Neil Young och lanserar musikspelaren Pono som klarar högupplösta format, inklusive 24-bitars HD-ljud.

Gamla rockhjälten Neil Young var en nära vän till Steve Jobs och innan Apple-chefen gick bort samarbetade de för att förbättra ljudkvaliteten i våra digitala musiktjänster, till exempel Apples egen iTunes.

Nu är Young snart klar med en ny musikspelare som kommer att heta Pono, vilket är hawaiianska för ”rättfärdig”. Det handlar inte bara om en ny apparat utan om ett helt nytt system, inklusive en nätbutik och ny teknik som omvandlar digitalt ljud till analogt ljud av hög kvalitet.
NeilYoung Pono 900 90

Än så länge är det oklart vilka tekniska specifikationer och tekniker – och konkreta ljudformat (FLAC? Apple Lossless?) – som finns i Pono-spelaren, men ljudkvaliteten har uppenbarligen redan övertygat stora skivbolag som Warner Music, Universal Music och Sony Music, som alla har visat intresse för den nya plattformen. Warner Music Group sägs ha ett lager av 8 000 master-ljudfiler i 24 bit/192 Hz-kvalitet, som Pono kommer att förfoga över.

Pono-spelaren kan spela alla ljudformat, berättade Neil Young häromdagen i en intervju med David Letterman, men är gjord för att spela musiken så som artisten och producenten har gjort den, inte i komprimerade format som MP3 eller till och med CD. Plattformen kommer därför att heta Studio Quality Sound (SQS), vilket också är ett varumärke som Neil Young registrerade tidigare i år.

Annons

Den gamle rockstjärnan får stöd av en något yngre rockare, nämligen basisten Flea från Red Hot Chili Peppers. Han har provlyssnat på musik i Pono-spelaren och säger till Rolling Stone Magazine att Pono-kvaliteten inte är något vagt som man måste ha hundöron för att kunna höra, skillnaden är markant.

Här är en video där Neil Young visar Pono för David Letterman.

Källor: The Verge, Rolling Stone, techradar

(f. 1973): Chefredaktör L&B Home. Peter har arbetat för Ljud & Bild sedan 2012. Han har varit aktiv som teknikjournalist i många medier sedan 1998, bland annat som chefredaktör för prylmagasinet GEAR och som journalist för tidningarna PC World och Privat Computer. Peter skriver om mobiltelefoner och andra bärbara enheter samt om teknisk innovation, inklusive 5G, elektrisk mobilitet och smarta hem.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Kraftfull stereo som alternativ till soundbar?

Ny high-end förförstärkare

Mästarklass från NAD med nästa generations förstärkare

Ny serie med high-end förstärkare

Lenco i klassisk stil

Ny integrerad retro från Quad

Lyngdorf först i världen med ny förlustfri streaming

Audio-Technica gör det igen

Äntligen händer det något hos Burmester igen

Cayin utökar Jazz-serien

Kassettnostalgi på steroider

FiiO släpper rimligt prissatt musikstreamer och högtalare