TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Midsommar- erbjudande LB+ Total 50%

Nyhet

Sonus Faber Lumina

Lumina-serien växer med ett nytt flaggskepp.

Av / 2021-06-15 - 11:16
Sonus Faber Lumina

Efter testet av lilla Lumina I tänkte jag att det måste finnas plats för en lite större version. En stativhögtalare i samma serie för de som vill ha ett lite fylligare ljud. Jag tänkte samma sak efter testet av den golvstående modellen i serien, och jag var uppenbarligen inte ensam om att tänka i de banorna.

Sonus faber Lumina II

Nu har nämligen Sonus faber precis släppt Lumina II, som är något större än Lumina I som vi testade. Ett större 15-centimeters baselement ger lite fylligare bas och längre räckvidd i de lägre oktaverna.

Annars är konstruktionen sig lik, med ett väl uppstagat skåp med basreflexport under frontplattan och en lutaformad bakre kammare som dämpar resonanser bakom diskanten.

Sonus faber Lumina V

Annons

Golvmodellen Lumina V är flaggskeppet i serien, den har två baselement på 16,5 cm i en trevägskonstruktion. Den är större men liknar i övrigt den mer slimmade Lumina III som vi testade i höstas.

Den 105 cm höga Lumina V når ner till 38 Hz i basen och tack vare 90 dB i känslighet är den ganska lätt att driva för en förstärkare.

Motsvarande siffror för den kompakta (30,4 cm höga) Lumina II är 55 Hz och 86 dB.

 

Lumina Home Theater System Walnut scaled

På bilden ovan syns att det även finns en centerhögtalare i serien – Lumina Center I – så att man kan sätta ihop ett surroundsystem med Lumina. På bilden syns även en Gravis-subwoofer i bakgrunden.

Lumina-högtalarna är byggda i Italien och priserna är cirka 11 000 kronor för stativaren Lumina II och 26 000 kronor för golvmodellen Lumina V.

 

Läs också : Sonus faber Lilium En av världens dyraste högtalare är också en av de bästa vi har hört.
Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

JLab vill följa med dig på fest

Kolla in Wilsons nya Sabrina V

Bärbar högtalare med rekordlång batteritid

Första soundbaren från Marshall

V-16 F: Ny värsting-subwoofer från DALI

Tre nya högtalare i den absoluta toppskiktet

Firar jubileet med specialmodell

Dansk high end i nya färger

Vi har lyssnat på TCL och Dolbys nya högtalare

Första lyssningen på Audiovectors flaggskepp

Vad sa du? Sonos soundbars får ny funktion

BBC-klassiker i exklusiv specialutgåva