TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
☀️ SOMMAR-ERBJUDANDE☀️ LB+ Total 6 veckor för bara 6 kronor!

Trådlöst, GPS och 30x zoom från Sony

Sony släpper nya resekameror med bland annat kraftfull zoom och GPS som håller ordning på var du tog bilderna någonstans.

Av / 2012-03-04 - 21:47
Trådlöst, GPS och 30x zoom från Sony

Bäst av de nya modellerna är Cybershot DCS-HX200V med 18 megapixlar. Här får man 30x zoom från 27 till 810 mm, HD-video med stereoljud och GPS-taggning av bilderna.

 

Sony HX200V skra%CC%8A

Kameran stöder även trådlösa EyeFi-minneskort så att man kan ladda upp bilder till datorn utan att behöva trassla med sladdar. DSC-HX200V kostar 4 700 kr.

 

Annons

Sony HX30V

 

Om man vill ha något mer fickvänligt och kan leva med 20x zoom finns DCS-HX30V. Den har samma 18 megapixel-CMOS-sensor, GPS-loggning och HD-vide som storebror, men ”bara” 20x zoom från 25 till 500 mm. Även HX30V stöder EyeFi-minneskort.

 

Sony HX30B bak

 

Detsamma gäller de två enklare kamerorna HX10V med 16x zoom och HX20V med 20x zoom. En ännu enklare modell som heter DSC-H90 utan GPS eller EyeFi-stöd finns också.

De nya Cybershot-kamerorna har Sonys nya autofokus som sägs vara snabbare än tidigare modeller. De ska också starta och reagera fortare.

Samtliga modeller släpps i april och maj.


sony.se

Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Flaggskeppet blir ännu råare

Packa din fotoutrustning säkert i sommar

Liten, lätt och uppdaterad

Kraftig uppgradering för Fujifilms sexigaste kamera

Renodlad proffsvideo

Kanske den roligaste fotonyheten på länge

Luftfoto med 100 megapixlar

Två nya fullformatskameror och ljusstark zoom

Ljusstarkt telezoomobjektiv för Sony fullformat

Ny design och förbättrad funktionalitet

Fujifilm om GFX100RF och nya kameror

Nikons billigaste fullformatskamera är äntligen uppdaterad