TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
☀️ SOMMAR-ERBJUDANDE☀️ LB+ Total 6 veckor för bara 6 kronor!

Fler systemkameror från Nikon

Nikon släpper J3 och S1 i sin Nikon 1-serie. Två kameror som passar utmärkt för oerfarna fotografer som vill ta bättre bilder.

Av / 2013-01-09 - 09:27
Fler systemkameror från Nikon

Nikon 1-serien är en framgångssaga. Föregångarna J1 och J2 har sålt bra och nu är det dags för J3. Den bygger på samma koncept: enkel skötsel, utbytbar optik och 14-megapixlars upplösning, samt en snabb hybrid-autofokus.

Nikon J3 10 30 BE top1

Nikons lilla J3 är en av marknadens snabbaste små systemkameror och säljs med en 10–30 mm zoom (som motsvarar 27–81 mm) med integrerad bildstabilisator. Nikon passar också på att lansera en 7–13 mm-zoom (motsv. 18–35 mm) med ljusstyrka f3,5–5,6.

Nikon J3 10 100 SL frt34l

En 10–100 mm/f4,0–5,6 (27–270) med integrerad bildstabilisator är också på gång. Detsamma gäller en enklare version av J3 som heter S1. Den har 10 megapixlars sensor men fortfarande utbytbar optik.

Annons

Nikon S1 10 30 WH SLup

Nikon J3 släpps i början av februari och kostar 6 000 kronor. S1 släpps samtidigt och kostar 4 900 kronor.

Som tillbehör finns bland annat ett handgrepp och ett undervattenshus med blixtsko som tål 40 meters djup.

Nikon WP N2 front34r

Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Packa din fotoutrustning säkert i sommar

Liten, lätt och uppdaterad

Kraftig uppgradering för Fujifilms sexigaste kamera

Renodlad proffsvideo

Kanske den roligaste fotonyheten på länge

Luftfoto med 100 megapixlar

Två nya fullformatskameror och ljusstark zoom

Ljusstarkt telezoomobjektiv för Sony fullformat

Ny design och förbättrad funktionalitet

Fujifilm om GFX100RF och nya kameror

Nikons billigaste fullformatskamera är äntligen uppdaterad

Kompakt systemkamera för video