Med Mavic 4 Pro har DJI gjort en bra kameradrönare ännu bättre. De tre kamerorna har fått bättre bildsensorer, och Hasseblad-kameran har fått betydligt förbättrad upplösning.
Mavic 4 Pro flyger längre än tidigare på ett batteri, och man kan spela in både 6K HDR-video med Hasselblad-kameran och 10-bit 4K HDR-video i 60 fps med 70 och 168mm tele. Det finns också en inställning för vertikala 9:16-videoinspelningar, och 4K i 120 fps slow motion.
Här finns också Hasseblad Natural Color Solution, som DJI anser ger bättre färgåtergivning. Dual Native ISO Fusion ingår också i paketet, och man kan stapla upp till fem RAW-filer för ökad dynamik upp till 16 steg, och bättre upplösning.
Men det viktigaste är uppdateringen av Hasseblad-kameran. Den har fått en ny CMOS-bildsensor i 4/3-format, som levererar upp till 100 megapixlar från en 28 mm vidvinkel. Ljusstyrkan är mycket bra med bländare 2.0 som största öppning och f11 som minsta.
Från fjärrkontrollen kan man växla sömlöst mellan de tre kamerorna. En 48 Mp och 1/1,3’’ stor CMOS-bildsensor sitter bakom en 70 mm f2.8, och en 50 Mp 1/1,5’’ CMOS-sensor har en 168 mm teleobjektiv.

Därmed täcker Mavic 4 Pro ett stort brännviddsområde, vilket gör drönaren mycket användbar. Det finns även digital zoom, men den försämrar upplösningen och bildkvaliteten avsevärt, och jag avråder från att använda den – om man inte är helt tvungen.
Ser i mörkret
Mavic 4 Pro är också utrustad med DJIs Infinity Gimbal, en stabilisator som kan rotera 360° medan man snurrar drönaren, och tippas 70° från fjärrkontrollen.
Mavic Pro-serien är bland DJIs mest avancerade kameradrönare, vilket i högsta grad även gäller Mavic 4 Pro, som har ett eget nattsynsläge som använder Lidar och ser ner till 0,1 lux, med sex sensorer som registrerar hinder och ser till att drönaren inte flyger rakt in i bergväggen.

Det ska också göra det mycket lättare att manövrera mellan hinder som träd, byggnader och andra fasta föremål.
I normalt flygläge flyger drönaren i upp till 51 minuter, med en räckvidd på upp till 41 km. Maxhastigheten är cirka 32 km i timmen, men den har också ett sportläge som ökar hastigheten till 90 km i timmen.
Fly More Combo

Drönaren har också 64 GB intern lagringskapacitet och den skickar video till fjärrkontrollen RC 2, som ingår i det så kallade Fly More Combo-paketet. Fjärrkontrollen har 32 GB lagringsutrymme, microSD-kortplats och medföljer i ett paket som bland annat innehåller två extra batterier, en 100 W-laddare, reservpropeller och diverse kablar. Allt får plats i en axelväska.
Vi känner redan till fjärrkontrollen RC 2. Den har en 5,5-tums FHD-skärm och USB-kontakt för laddning.
Det finns också ett mer avancerat paket med Mavic 4 Pro. Det innehåller samma batterier och drönaren är helt identisk, förutom att den har 512 GB intern lagring. Creator Combo, som det heter, har stöd för ALL-Intra 4:2:2-video och Quick Transfer som överför video till mobilen med upp till 80 MB/s via Wi-Fi 6.
Det levereras med en mer avancerad RC Pro 2-fjärrkontroll med en större och mer ljusstark, och roterbar, 7-tums mini-LED-skärm och inbyggd mikrofon så att du kan spela in ljud medan du filmar. Den kan också anslutas till en separat skärm via HDMI för visning av innehållet på det interna minnet på 128 GB.
Creator Combo-paketet stöder tyvärr inte Apple ProRes-video, vilket motsvarande paket gjorde på föregångaren Mavic 3 Pro.
Om man inte behöver varken Creator Combo eller Fly More Combo kan man spara pengar genom att köpa en basversion av Mavic 4 Pro. Den innehåller endast en drönare med ett batteri och en RC 2-fjärrkontroll. Ingen laddare eller extra batterier medföljer.

Stabil och precis flygning
Även om vikten är precis över ett kilo och drönaren är relativt stor är den faktiskt enklare att flyga än DJ:s små drönare. De fyra propellrarna ger mer kraft och den känns mycket stabilare och den tål betydligt mer vind än de små drönarna.
Det innebär också att den är mer användbar, eftersom den kombinerar bättre flygegenskaper med längre räckvidd och flera kameror. Den har också DJIs Active Track-läge och AI-baserad motivigenkänning, som lättare följer och styr drönaren efter ett valt motiv.

Med alla sensorer på vakt kan till exempel en skidåkare eller terrängcyklist röra sig mellan hinder som träd och stenar utan att drönaren kraschar i något av dem under filmningen.
Knapparna på DC 2-fjärrkontrollen är inte särskilt stora, men man vänjer sig snabbt vid att styra drönarens rörelser så att man får mjuka och fina bilder med jämna rörelser utan hackande.

Med brytare för att växla mellan kameror, digital zoom och gimbalvinkel har man full kontroll över inspelningen från start till mål. I menyn kan man välja automatiska eller manuella inställningar av alla primära tekniska justeringar.
Man kan intae styra Mavic 4 Pro med DJIs Motion Controller, og drönaren är inte heller kompatibel med DJIs googles, som FPV-drönarna är.
Mycket hög videokvalitet
Med 10-bitars video direkt från drönarens interna minne är det möjligt att få mycket hög videokvalitet. Med huvudkamerans 6K-upplösning och HDR får man mättade och färgstarka landskapsbilder.
Varför den inte har Apple ProRes är oklart, men det kan alltid komma i en firmwareuppdatering, såvitt vi vet.
Det är huvudkameran med Hasselblad-logotypen som är den stora stjärnan. Stillbilder kan enkelt beskäras ganska betydligt utan att man upplever att bilden har för låg upplösning eller för mycket brus. Eftersom man också kan justera exponeringen, bland annat genom att välja bländare själv, har man god kontroll över skärpedjupet och kvaliteten från Hasselblad-kameran. Som har den största sensorn av de tre kamerorna på Mavic 4 Pro.

De två mindre bildsensorerna är lite mer känsliga för brus i svagt ljus, men i bra ljus levererar de mycket hög 4K-kvalitet, även med HDR. Och så länge man håller sig till 168 mm och inte använder digital zoom, lyckas man hålla bildbrus borta från bild- och videofilerna.
Med drönarens 360° gimbal kan man flyga ganska extrema rundor och skapa spektakulära actionsekvenser med Mavic 4 Pro.
Slutsats
Med 6K-video, längre flygtid och Lidar är Mavic 4 Pro ett verktyg för konsumenter som vill ha professionell kvalitet på sina inspelningar. Med undantag för Apple ProRes är det inte mycket som saknas i Mavic 4 Pro. Som alltid med DJIs större drönare är den enkel att flyga och erbjuder många möjligheter att skapa videofilmer som allt från fastighetsmäklare till actionfotografer kan dra nytta av. För dem som ser kameradrönare som en hobby och ställer samma krav på videokvalitet eller optisk räckvidd kan DJI Air 3S vara ett bättre val. Den kostar hälften så mycket och levererar hög bildkvalitet från 50 Mp. Den spelar också in 4K-video, men den är inte ett lika användbart och flexibelt verktyg som den nya Pro-modellen i Mavic-serien.
Läs hela artikeln med LB+
Erbjudande - 1 månad 10:-
Prova LB+ i en månad för 10:-
LB+ Total 12 månader
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader
LB+ Total år!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till fler 7 800 produkttester!
- Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
- Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
- L&B TechCast – en podd från L&B
- Inaktiverade annonser
- L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!




