Efter vårt test av Nikon Z7 har vi väntat på fler objektiv än de tre som redan finns till det spegellösa Z-systemet. Nu har Nikon släppt nyheten om Nikkor Z 14-30mm f4 S, som är en kompakt vidvinkelzoom till fullformatkamerorna i Z-serien.
Lägg märke till det – relativt – platta frontelementet. Det gör det möjligt att använda 82 mm-filter utan att behöva krångla med filterhållare.
Zoomen passar till en rad olika användningsområden. Till exempel, landskap, gatubilder, arkitektur och interiörer, men även till video.

Objektivet kan dras ihop för att ta mindre plats, och öppnas genom att vrida zoomringen. Det är vädertätat och förhållandevis lätt och kompakt, med Nikons antireflex-nanokristallbeläggning och programmerbar inställningsring (fokus eller bländare).
Nikkor Z 14-30mm f4 S kommer i april och kostar då 15 000 kronor.
Läs hela artikeln med LB+
Erbjudande - 1 månad 10:-
Prova LB+ i en månad för 10:-
LB+ Total 12 månader
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader
LB+ Total år!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till fler 7 800 produkttester!
- Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
- Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
- L&B TechCast – en podd från L&B
- Inaktiverade annonser
- L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!



