TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Nyhet

Yamaha stöder Sonos

Stöder Sonos multirum

Av / 2025-05-01 - 11:04
Yamaha stöder Sonos

Yamaha lanserar en omfattande firmwareuppdatering för sina nyare receivrar och MusicCast-klienter. Nätverksreceivrarna i R-N-serien stöder Yamahas trådlösa MusicCast-system och får nu en fix för problem med korrekt avstånd vid kalibrering av ljudet med en YPAO-mikrofon.

Den största och viktigaste uppdateringen kommer till Yamahas AV-receivrar. Här kommer Works with Sonos in i en firmwareuppdatering, som gör det möjligt för Yamaha-användare att ansluta en Sonos Port till en ingång på receivern. Upp till tre stycken kan kopplas ihop i zoner – och därmed stöder Yamaha-receivern Sonos multirum via appen.

Läs också TEST: Yamaha RX-A2A Yamaha RX-A2A har bra med muskelkraft, og den gjør en god jobb med å gjengi lydbildet i tre dimensjoner. Men vi har noen spørsmål.

Sonos-stöd har tydligen varit ett önskemål från både slutanvändare och installatörer, och med Yamahas receivrar av nyare generation får uppdateringen ett fält för Sonos-port i MusicCast-appen, och då kan man styra ljudet i det rum eller den zon man själv önskar från appen.

Sonos-uppdateringarna är tillgängliga på Yamahas MusicCast-app, och efter installationen får man tillgång till Works with Sonos i appen.

Dessa Yamaha-produkter är kompatibla med Sonos efter uppdatering till versionsnumret som är markerat nedan:

Annons

RX-V4A/TSR-400 Ver.1.72
RX-A2A/RX-V6A/TSR-700 Ver.1.73
RX-A8A/RX-A6A/RX-A4A Ver.2.12
R-N2000A Ver.1.30
R-N1000A/R-N800A Ver.1.09
R-N600A Ver.1.07
MusicCast 200 (TSX-N237D) Ver.1.16
MusicCast 20 / MusicCast 50 (WX-051/WX-021) Ver.2.10
MusicCast Vinyl 500 (TT-N503) Ver.2.57

Läs också TEST: Yamaha R-N2000A Receivern från Yamaha kan allt, ser ut som en miljon och låter fenomenalt bra.
Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Mästarklass från NAD med nästa generations förstärkare

Ny serie med high-end förstärkare

Lenco i klassisk stil

Ny integrerad retro från Quad

Lyngdorf först i världen med ny förlustfri streaming

Audio-Technica gör det igen

Äntligen händer det något hos Burmester igen

Cayin utökar Jazz-serien

Kassettnostalgi på steroider

FiiO släpper rimligt prissatt musikstreamer och högtalare

Serietidningsversion hyllar Snobben

Ikoniska Concorde i rimlig prisklass