Viaplay har startat inspelningen av en ny thrillerserie baserad på Jens Lapidus (Snabba Cash) bästsäljande roman Paradis City (2021).
Det internationella thrillerdramat Paradis City blir Viaplays nästa stora satsning med skådespelarna Alexander Abdallah och Julia Ragnarsson i huvudrollerna.
Serien utspelas i Sverige i en nära framtid.
För att bekämpa eskalerande problem med kriminalitet och utanförskap har murar byggts runt utsatta områden och särskilda särområdeslagar instiftats för att skydda resten av samhället. Det största av dessa områden är Järva, även känt som Paradis City.

När den populära inrikesministern ska hålla sitt valtal inne i Järva händer det värsta tänkbara. Kravallstaketen välts omkull, skott avlossas och hon förs bort av maskerade män. Kravaller och sammandrabbningar följer och en politisk härdsmälta är nära.
Emir (Alexander Abdallah) var en gång en legendarisk MMA-fighter som nu riskerar livstids fängelse.
Fredrika Falck (Julia Ragnarsson) är SÄPO-agenten som måste hitta den kidnappade inrikesministern till varje pris. Hon ger Emir ett ultimatum; Om han någonsin vill återse sin dotter måste han bli hennes infiltratör inne i Järva, i jakten på den försvunna inrikesministern.
Inspelningen är redan i full gång i både Stockholm och Vilnius.
Sjutton år har gått sedan Jens Lapidus fick sitt internationella genombrott med Snabba Cash (som blev en av 2000-talets mest sålda och omtalade böcker), en roman som kretsade kring ekonomistudenten JW Westlund som levde ett intensivt dubbelliv, med ena foten i den blasé och posha Stureplansmiljön och den andra foten stadigt i Stockholms kriminella undre värld.
Romanen blev en Netflix-serie 2021.
I samband med tillkännagivandet av Paradis City säger skådespelerskan Julia Ragnarsson:
Det är otroligt roligt att ta sig an det här projektet. Rollen skiljer sig mycket från andra roller jag har spelat och det gör det än mer spännande och utmanande. Det kommer vara otroligt fysiskt krävande och jag är så taggad på allt jag ska få lära mig. Alexander Abdallah är en fantastisk skådespelare jag verkligen ser fram emot att få spela emot.
Paradise City kommer att bestå av sex avsnitt. Fenar Ahmad är regissör och manusförfattare är Björn Paqualin.
Lapidus är själv entusiastisk och säger:
Boken Paradis City är ett försök att berätta om vår tid. Jag är oerhört glad att den nu ska bli tv-serie på Viaplay och har med glädje kunnat följa manusprocessen och alla andra förberedelser. Min övertygelse är att Paradis City kommer bli en av de fetaste svenska serierna i modern tid.

Paradis City produceras av Strive Stories i samproduktion med Viaplay, i samarbete med Paprika Studios. Producenter på Strive Stories är Nicklas Wikström Nicastro(Snabba Cash) och Caroline Landerbergoch exekutiv producent är Jens Lapidus