TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

TEST: Thomson Go Plus Pro (27UE7M45)

Rull-TV i proffsversion

Thomson är tillbaka med en ny TV på hjul – den här gången är den mer lyckad.

Av / 2026-03-20 - 12:00
Thomson Go Plus Pro (27UE7M45)

Ljud & Bild tycker

  • Thomson GO Plus är enkel att installera och flytta runt, har godkänd bildkvalitet och är dessutom enkel att använda som en gigantisk surfplatta.
  • Även om det ingår en fjärrkontroll är GO Plus uppenbarligen mer tänkt som en surfplatta än en TV. Användargränssnittet och touch-funktionaliteten passar inte så bra för TV-tittande.

En trådlös TV på ett stativ med hjul är enkel att flytta runt från rum till rum och gör att du kan titta på skärmen på en bekväm höjd. Några av dem har till och med pekskärm, så att de i praktiken fungerar som en stor surfplatta. Thomson Go Plus Pro är en sådan variant, och med Pro-versionen har Thomson försökt göra konceptet mer premium. Den kan ofta vara mer praktisk än en stationär TV – med en del reservationer.

Thomson Go Plus Pro: Rull-TV med pekskärm

Adjustments th
Foto: Thomson

Jämfört med Go Plus-modellen som vi testade tidigare har Thomson Go Plus Pro faktiskt krympt skärmen lite, från 32 till 27 tum. Å andra sidan den nu fått 4K-upplösning, inbyggd kamera, ett snabbare Android-gränssnitt och bättre högtalare. Det justerbara stativet ska också vara mer flexibelt än tidigare, men resultatet är fortfarande en hybrid mellan rull-TV, surfplatta och smartskärm.

Läs också TEST: Thomson GO Plus (32UE5M45) Thomson GO Plus är en praktisk, flexibel apparat för dig som vill ha surfplattefunktionalitet i stort format. Men om du vill ha en rullande TV är det nog en annan version du ska välja.

Design

27UE7M45 02 th
Foto: Thomson

Go Plus Pro är lätt och stadig att rulla över golvet. Batteriet sitter i basen, som också kan pluggas in i ett vägguttag vid behov. Batteriet ger dig upp till fyra timmars trådlös användning – perfekt för köket, kontoret eller sovrummet.

Pekskärmen gör att du kan styra allt direkt på skärmen, som även kan lutas, snurras och höjas och sänkas så att den fungerar optimalt var du än ställer den. Skärmen kan också tas loss från stativet, men är inte lika väl anpassad för detta som till exempel Samsungs Movingstyle.

Användarvänlighet och funktioner

Touch Screen th
Jämfört med en konkurrent som Samsung Movingstyle klarar sig Go Plus bra rent bildmässigt. Den ger fina upplevelser med både filmer och serier när man strömmar innehåll från appar. Foto: Thomson

Android-plattformen gör Go Plus Pro till en äkta smartskärm. Du får tillgång till alla vanliga appar, från Netflix och YouTube till lokala Play-kanaler. Pekskärmen gör navigeringen intuitiv. Det största tillskottet till Pro-modellen är den inbyggda kameran, som är väldigt praktisk att ha för videomöten, Teams/Zoom-samtal samt digital träning.

Annons

Det bör också sägas att Thomson-skärmen fungerar bättre på armlängds avstånd än från soffan. En sak är att skärmstorleken är ganska blygsam, men fjärrkontrollen fungerar bara sådär.

Eftersom Thomson Go Plus Pro kör en surfplatteversion av Android, till skillnad från Google TV, är funktioner och appar också gjorda för att bäst styras med fingrarna. Det märker man enkelt när man tittar på exempelvis YouTube. På den positiva sidan verkar hårdvaran vara mycket snabbare än i lillebror Go Plus.

Bildkvalitet

Battery en th
Foto: Thomson

På skärmsidan har det hänt saker och ting. Bildkvaliteten har fått ett rejält lyft tack vare att Pro-versionen har 4K-upplösning. Skärmen är mindre än på den vanliga Go Plus, men skarpare och mer detaljerad. Med tanke på skärmstorleken får man en finfin pixeltäthet (PPI). Ljusstyrkan på 450 nits gör att bilden förblir relativt tydlig även i ljusa rum, och betraktningsvinkeln är relativt bra. Färgåtergivningen är också djup och nyanserad. Men det är fortfarande långt ifrån vad man kan få med en tvättäkta OLED- eller MiniLED-skärm med lokal dimning, till exempel. Man ska också veta att bildpanelen är begränsad till 60 Hz och inte har någon speciell form av rörelseutjämning.

Läs också TEST: Samsung The Movingstyle Äntligen en TV du kan ta med dig runt i hemmet – och Samsung har faktiskt fått det att fungera.

Ljud

Dancing couple
9 000 mAh-batteriet räcker till en hel film, ett par avsnitt av en TV-serie eller ett träningspass framför skärmen. Men man kan inte låta skärmen stå på hela dagen utan ström. Foto: Thomson

Ljudet har fått ett klart lyft. Go Plus Pro har en dedikerad bashögtalare som ger mer fyllighet och tryck. Det går fint att titta på film eller lyssna på musik utan att koppla in externa högtalare, även om sådana naturligtvis lyfter upplevelsen ytterligare. Detta är viktigt på en mobil skärm som ofta används i rum där det inte finns några stationära högtalare.

Skillnaderna mot Go Plus

Go Plus Pro gör flera saker bättre än 32-tummaren. Den mindre skärmen har högre bildkvalitet med 4K-upplösning och ljusstyrka på 450 nits, medan den inbyggda kameran och subwoofern ger helt nya användningsområden. Stativet är justerbart och mer flexibelt, vilket gör skärmen mer flyttbar och anpassningsbar. Go Plus har å andra sidan fortfarande fördelen av att vara en större 32-tummare, men saknar Pro-versionens smarta funktioner och ljudkvalitet. 27-tummaren är faktiskt också mer prisvärd och ”rätt” när det gäller funktionalitet.

Läs också Nyhet: LG lanserar StanbyME Go: TV i en portfölj LG har skapat en batteridriven TV som du kan ta med dig på resan.
Karakter
Thomson Go Plus Pro (27UE7M45)
Basic
Audun Hage
(f. 1981): Journalist. Audun anställdes som journalist på Ljud & Bild 2004 och har spelat en aktiv roll i utvecklingen av L&B som tidning och webbplats. Audun är extremt kvalitetsmedveten och känd för sina kräsna öron och skarpa ögon. Han ansvarar för Ljud & Bilds TV-tester.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total år!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
164:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Utmärkt OLED-TV till rimligt pris

MiniLED-TV till fyndpris?

Som att ha en enorm TV på näsan

Bra på det mesta, men inte bäst

En av de sista ”helt japanska” TV-apparaterna från Sony?

Vi har testat världens första Micro RGB-TV

Liten TV som julklapp?

Barnens nya favorit-TV?

Cepter visar musklerna

Prisvärd premium-TV

Liknar The Frame, fast billigare

Bio-TV på rea