Att städa är bland det tråkigaste man kan göra. Så när det dyker upp apparater som sägs göra det lättare eller effektivare blir åtminstone vi intresserade. Sladdlösa skaftdammsugare är väldigt smidigt då de är lättare att ha till hands och man slipper den irriterande sladden. Och det finns riktigt bra sådana. Vi gillar också våtrengöringsmaskiner som kan ersätta den gamla moppen, men de har inte riktigt hittat den rätta konstruktionen än. Drömmen vore ju en maskin som både dammsög och moppade. Vi har provat ett par stycken och vissa kommer nära, men det är alltid något irriterande fel med dem. Electrolux väljer en hybridlösning som fungerar överraskande bra.

I kartongen
Det ska sägas direkt att det här inte är någon liten nätt apparat man kan ha stående i ett hörn utan att den märks. Anledningen är att detta i princip i två apparater, fast med en gemensam motorenhet. Alltså får man en jättelik basstation där man kan ställa moppmaskinen, en hållare där man kan ha dammsugarstången med munstycke, samt hållare för dammunstycket, fogmunstycket för trånga utrymmen och rengöringsborsten. Basstationen fungerar både som en laddningsstation och en rengöringsstation för moppen.

Användning
Det här är den första Electrolux-modellen vi har sett som faktiskt har en liten färgskärm i stället för ett enkelt teckenfönster och lampor. Den visar återstående laddning och effektstyrka men framför allt olika symboler när man måste åtgärda någonting. Väldigt pedagogiskt. En vanlig av/på-knapp kompletteras av en duschknapp för moppen samt en för att reglera sugstyrkan som kan ställas i auto, high och boost.

Motorenheten har ett större batteri än vi är vana vid, vilket behövs för moppmaskinen, men det gör den också lite tyngre. Något att tänka på om man ska städa länge och lätt blir trött i armen. Men det ger den också en väldigt lång batteritid som vi uppmätte till drygt 40 minuter i hög-läget. Imponerande!

Rengöring
Som vanligt har Electrolux tillbehör tydliga knappar för att koppla loss tillbehören. I det här fallet handlar det dock huvudsakligen om att flytta motorn mellan dammsugarstången och moppmaskinen. Vi uppskattar att Electrolux stänger är av metall där många konkurrenter, även de allra dyraste, verkar ha gått över till plast.

För att lossa dammbehållaren räcker det att trycka på knappen i botten och dra loss den. Filterinsatsen kräver att man lossar ett litet handtag innan man drar ur den, vilket är onödigt pilligt. Men man blir snabbt belönad när man inser att maskinen separerar större skräp som grus och finare som damm. Vi tänker ofta när det rasslar i munstycket på skaftdammsugare att det kommer orsaka stopp någonstans. Inte med den här lösningen! Varför har vi inte sett det här förr? Vi gillar också att man kan skölja filtren under kranen så att de håller längre.

Smutsvattnet samlas i en förvånansvärt stor behållare mitt på moppmaskinen. Vi förstod inte riktigt meningen innan det var dags att tömma den. Den lossas med en enkel knapp och sedan drar man ur en insats ur röret. Det visade sig att den bestod av ett filtersystem som separerar större partiklar från smutsvattnet. Jämfört med tidigare mopplösningar vi testat är detta snudd på genialiskt! Man kan bara hälla ut smutsvattnet i slasken, som man gör med mopphinken, medan man kan slänga det större skräpet i sophinken och slippa oroa sig för att det ska orsaka stopp i avloppet.

Dammsugning
Motormunstycket funkar riktigt bra på hårda golv då vår avslöjande laser knappt hittade ett missat dammkorn. Den inbyggda lampan är nämligen helt värdelös på att se dammet. Däremot har den problem med att den fastnar i våra slätvävda mattor, ett problem som obegripligt många andra dammsugare vi testat också har. Vid sådana tillfällen önskade man att det gick att stänga av den roterande borsten. Däremot snor inte långa hår in sig i borsten, något som både långhåriga personer och husdjursägare är tacksamma för. Dammunstycket och fogmunstycket är väldigt lowtech och gör sitt jobb som förväntat.

Moppning
Något mer hightech är moppmaskinen. Den använder sig av två stycken motroterande borstvalsar, en lösning vi tidigare sett hos Dyson WashG1. Det är en effektiv lösning och vi uppskattade att Electroluxen lämnade ett betydligt torrare golv efter sig. Vad som brukar ställa till problem är rejäla intorkade spill. Mycket riktigt hände det inte mycket när vi drog maskinen fram och tillbaka över ett sådant. Men då kom vi ihåg sprayknappen på handtaget. Ett par tryck så var fläcken indränkt i vatten med rengöringsmedel. Vi fällde upp skaftet så att maskinen stod för sig själv, vilket stänger av motorn. En stund senare kom vi tillbaka och gjorde ett nytt försök, som resulterade i ett skinande rent golv. Och vetskapen om att vi skulle slippa gräva i smutsen senare gjorde att vi nästan längtade efter nästa gång katten skulle må illa.
När man ställer tillbaka maskinen i stället är det bara att trycka på en knapp, så sätter rengöringen i gång. Borstvalsarna tvättas med rent vatten i två minuter, följt av fem minuters centrifugering och slutligen en 70-graders torkning som ser till att man inte får problem med bakterier och lukt. Naturligtvis kan man ta bort valsarna och rengöra dem manuellt om det skulle behövas.
Slutsats
Vi har provat ett par stycken dammsugare med moppmunstycken och även kombinerade maskiner. Det är alltid något problem med dem och oftast är det moppen som är ineffektiv och kräver orimligt mycket äcklig manuell rengöring. I det här fallet är dammsugaren den svagaste länken, men den fungerar faktiskt helt okej. Moppen imponerar desto mer. Det blir faktiskt rent även med intorkade fläckar. Men framför allt separeras skräp från smutsvattnet så att man slipper gräva i det. Skräpet rakt i sophinken och smutsvattnet i slasken. Därefter rengörs och torkas moppvalsarna i laddningsstationen. Vi ser faktiskt fram emot att moppa nu!
