Xplora är ett norskt företag som funnits i snart tio år, vars smartklockor för barn numer är tillgängliga i 22 länder. L&B Home testade modellen Xplora XGO3 för drygt två år sedan och gav den bra betyg.
HMD är ett finskt företag, som sedan 2016 erbjudit funktionstelefoner och Android smarttelefoner under varumärkena Nokia och HMD, och ifjol testade vi Nokia 3210 och HMD Pulse Pro.
I juni i år lanserade HMD, i tätt samarbete med Xplora, Fusion X1, som en ny typ av smartphone designad att ge barn och tonåringar ett tryggt och balanserat online-liv.

Android plus Xplora
HMD Fusion X1 är i grund och botten en vanlig Android-smartphone, där man bemödat sig om att mobilen från start inte är belamrad med en massa onödiga appar. Och om man väljer att inte abonnera på Xplora Guardian så fungerar den också som en helt vanlig Android-mobil. Men det är själva Xplora Guardian som är grejen med denna mobil och som låter föräldern, eller föräldrarna, hantera och kontrollera enheten via Xplora-appen i sin egen mobil.
HMD betonar att man med Fusion X – i kombination med Xplora-appen – kan begränsa tillgången till internet och sociala medier, och justera inställningarna i takt med att barnet blir äldre, att man kan sätta gränser för appar, godkänna nedladdningar och enkelt hantera skärmtid. Och att man kan se barnets position i realtid, följa rörelsehistorik och skapa trygga zoner – samt automatiskt få aviseringar när barnet kommer till och/eller lämnar en trygg zon – plus att man kan ställa in så att endast betrodda kontakter kan kommunicera med barnet.
Allt detta fungerar fint, och den som hanterat en Xplora-smartklocka tidigare känner igen sig med en gång, för det fungerar precis likadant – och så finns det naturligtvis en del ytterligare inställningar för smarttelefonen.
Xplora vs Family Link
Saken är dock den att i princip allt man kan göra i Xplora-appen kan man också göra i appen Google Family Link, som inte kostar något. Xplora har en smart säkerhetsfunktion som förhindrar användning av telefonen medan man går, och det finns mig veterligen inte i Family Link. En annan sak som saknas i Family Link är Xplora Goplay, där man kan omvandla steg till Xplora Coins – fler steg ger fler Coins per dag – som kan användas för att till exempel köpa saker eller spela spel på Xploras marknadsplats. Att uppmuntra barn att gå, samt hindra dem att använda mobilen när de går, låter klokt – men frågan är om det är värt den extra månadsavgiften…
Samtidigt är det så att gränssnittet i Family Link inte är riktigt lika lättöverskådligt som i Xploras app, och en del saker kräver lite fler knapptryckningar, men som sagt går det att göra det mesta även där.

Budgetmobil i mellanklass
Fusion X1 är svart och levereras med två blå skyddsskal, ett Casual Outfit och ett Flashy Outfit med inbyggd, utfällbar ljusring. USB-kabel ingår också men ingen laddare. Pluspoäng för att det finns ett 3,5 mm hörlursuttag, så att de som inte har trådlösa hörlurar slipper tänka på adapter till USB.
Fusion X1 har inte lika bra specifikationer som de bästa mobilerna i budgetklassen, som till exempel CMF Phone 2 Pro som ligger i samma prisklass, och det märks också vid användning. Den upplevs ibland som en smula långsam och den relativt lågupplösta LCD-skärmen är inte i samma klass som en mer högupplöst OLED-skärm.
Processorn är vassare än den i HMD Pulse Pro som vi testat (men inte riktigt i klass med den i nämnda CMF Phone 2 Pro) men grafikprocessorn är något sämre.
Slutsats
Är man van vid, och gillar, Xploras app för att hantera en eller fler smartklockor för barn kan HMD Fusion X1 vara ett bra val för den som vill ta steget till en smarttelefon.
Huruvida man är villig att betala 79 kronor i månaden (utöver kostnaden för ett mobilabonnemang) för att kunna använda Xploras förvisso genomtänkta och välfungerande app eller inte är upp till var och en att avgöra.
Det finns definitivt betydligt vassare mobiler i samma prisklass, och Google Family Link ger föräldrar i princip lika bra övervakning och samma typ av valmöjligheter att begränsa användningen på, helt utan kostnad, varför denna mobil endast kan rekommenderas för inbitna Xplora-fans.
Läs hela artikeln med LB+
Erbjudande - 1 månad 10:-
Prova LB+ i en månad för 10:-
LB+ Total 12 månader
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader
LB+ Total år!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till fler 7 800 produkttester!
- Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
- Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
- L&B TechCast – en podd från L&B
- Inaktiverade annonser
- L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!





