TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

test: HP Omen 800

Läcker men mörk

HP Omen 800 är både mjuk och behaglig att ha på sig och lyssna i. Men ljudet är för mörkt.

Av / 2017-12-15 - 19:55
HP Omen 800

Ljud & Bild tycker

  • Läcker kvalitet och bra komfort. Går att ha på sig i timmar.
  • Inga surround- eller spelfunktioner. Bara analog anslutning.

Med varumärket Omen har HP de senaste åren satsat på att bli en del av den lukrativa marknaden för spelutrustning. Vi har till exempel testat den lyckade laptopen Omen 17. Men det finns tillbehör också, till exempel hörluren Omen 800.

HP Omen 800 är ett stort och riktigt snyggt over-ear-headset. Öronkuddarna är tjocka och mjuka, öronkåporna känns rejäla och alltihop hålls på plats med en dubbel metallbygel som böjer sig över den mjuka ramen. Kabeln är överdragen av ett flätat tyg som förhindrar trassel. En liten dosa på kabeln innehåller volymknapp och mikrofonbrytare. Det finns separata kablar för mikrofonen och hörlursdelen, men det ingår en adapterkabel som samlar signalerna till en fyrpolig minijack-kontakt för exempelvis spelkonsoler.

En del gaming-hörlurar har genvägsknapper för spelfunktioner och ljuseffekter. Men inte de här. Omen 800 är en renodlat analog hörlur med kabel. Det ingår inte heller någon USB-ljudadapter.

Mikrofonen sitter på en mjuk, knallröd pinne som går att fälla in i vänstra öronkåpan.

På HP:s hemsida betonas det att Omen 800 stöder surroundljud med DTS Headphone:X – som finns inbyggt i de flesta Omen-datorer. Det stämmer visserligen, men det är i så fall datorns förtjänst, inte hörlurarnas. Och det gäller för övrigt alla andra analoga stereohörlurar när de är kopplas till en signalkälla med virtuellt surround.

Annons
Leghorn OMEN Headset Coreset Front 25313
(Foto: Tillverkare)

 

Ljudet

Ljudet från HP Omen 800 drar mot det mörka hållet – eller snarare det rent dunkla. Ljudåtergivningen är visserligen ren och fri från förvrängning hela vägen från djupaste bas till högsta diskant. Men diskanten är så dämpad att man får en känsla av att sitta i en fullpackad garderob. Detta är mer än en smaksak, eftersom spel inte bara handlar om djupa, dundrande explosioner – vilket Omen 800 klarar utmärkt – utan också om små detaljer. Och där brister det.

Slutsats

I egenskap av en renodlat analog hörlur kan HP Omen 800 inte skryta med pråliga ljuseffekter och virtuellt surroundljud. På pluskontot finns en utmärkt bärkomfort, som betyder att man kan ha på sig lurarna i timmar utan att tröttna. Ljudet är varmt och behagligt. Men också tämligen mörkt, vilket kan innebära att väsentliga detaljer – som smygande fotsteg bakom dig – kan bli så dämpade att du inte upptäcker dem. Omen 800 är inte våldsamt dyra, men man kan få mer för samma pengar på annat håll.

Också i detta test:

SteelSeries Arctis 5

Kan konkurrera med de bästa

Steelseries ger sitt eget gaming-flaggskepp en skoningslös match.

Riktigt bra ljud, utsökt surroundkänsla och bra komfort till ett svårslaget pris.
Inte trådlös. Ingen optisk anslutning.
Läs hela testet

Kingston HyperX Cloud Alpha

Headset för A-gamers

No-nonsense-lurar för spelare som bara vill ha bra ljud och hög mekanisk kvalitet.

Bästa ljudet jag har hört i en gaming-hörlur. Fet, fyllig och fin bas. Övertygande kvalitet.
Inga speciella spelfunktioner och ingen trådlös anslutning.
Läs hela testet

Logitech G933 Artemis Spectrum

Genomtänkt teknik

Briljant komfort och bra ergonomi. Utmärkt 3D-ljud för spel och film. Cool design. Bra och logiskt placerade funktionsknappar.
Förhållandevis klumpig. Aningen onyanserat ljud. Ljuseffekterna påverkar batteritiden utan att göra skillnad för spelen.
Läs hela testet

Razer Kraken Pro V2

Allt som behövs

Razers näst billigaste headset har vad som behövs – men proffs satsar förmodligen på de dyrare modellerna.

Läckert utförande och skön komfort. Låg vikt i förhållande till storleken.
Inga surround- eller spelfunktioner. Bara analog anslutning. Ljudet är oklart.
Läs hela testet

Turtle Beach Stealth 600 (PS4)

Ett litet försprång

Turtle Beachs superhörsel kan mycket väl avgöra striden till din fördel.

Bra ljud gör det lätt att hänga med i spelet. Och Superhuman Hearing är ett stort plus i skjutaspel.
Bärkomforten hade kunnat vara bättre och hela headsetet känns lite plastigt.
Läs hela testet

LucidSound LS30

Bra nybörjar-headset

Plånboksvänlig hörlur som räcker för de flesta.

Massor av anslutningar. Strålande prisvärt ljud.
Inga surround- eller spelfunktioner. Mikrofonen är inte imponerande!
Läs hela testet
John Hvidlykke
(f. 1964): Journalist. John har arbetat för Ljud & Bild sedan 2013. Han skriver om hifi, högtalare, datorer, spel och teknikhistoria. John har ägnat sig åt teknikjournalistik sedan 1982(!) och har arbetat för många olika tidskrifter i olika roller, bland annat GEAR, High Fidelity, Computer för alla, Illustrerad vetenskap, Ny elektronik, PC World och Privat Computer. Han har också skrivit många böcker och utbildningsprogram om IT.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

JBL med genial innovation

Sonys nya flaggskepp är bättre på precis allting

Det där lilla extra från Focal – till betydligt högre pris

Ädelt ljud utan kompromisser

Sonys nya budgetproppar är en positiv överraskning

Ljudmagi från Noble Audio

6 hörlurar: Ännu bättre ljud med kabel

En framtida klassiker är född

Fyra toppmodeller i övre premiumklassen

6 öppna öronsnäckor: Är detta framtiden?

Vilket slags öronproppar passar dig bäst?

Tyska hörlurar med förlustfritt ljud