TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

Samsung lanserar The Frame i 85 tum

Samsungs populära tavel-TV kommer nu i en riktig storskärmsversion.

Av / 2021-09-05 - 08:00
Samsung lanserar The Frame i 85 tum

Försäljningsstatistiken visar att vi nordbor köper allt större TV-skärmar. Och nu utökar Samsung en av sina mest populära modellserier med en extra skärmstorlek. Den är inte speciellt liten heller …

Läs också TEST: Samsung The Frame QE65LS03A (2021) Samsungs populära tavel-TV är tillbaka i en ny, smalare version: 2021-modellen är en praktisk och lättmöblerad TV med vass bildkvalitet.

The Frame i 85 tum

The Frame finns redan i många olika skärmstorlekar, från 32 och ända upp till 75 tum. Nu kommer det alltså en ny 85-tummare ovanpå alltihop.

85-tums The Frame QE85LS03A vänder sig till de som vill ha en ordentlig storskärm på väggen, men samtidigt vill ha ett diskret utseende. En 85-tums storskärm kan knappast göras osynlig, men med en tjusig inramning och passande motiv på skärmen kan den åtminstone harmoniera bättre med inredningen.

The Frame QE85LS03A
Foto: Samsung

85-tummet har samma funktioner som resten av Frame-familjen, inklusive tillgång till Samsungs stora digitala konstgalleri. Skärmen levereras med ett specialanpassat väggfäste som gör att den hänger tätt intill väggen. Den kan också kläs med ramar i olika färger (tillval).

Paneltekniken som används är LCD, med så kallad Dual LED-kantbelysning som är känd för att ge bra kontrast och färgåtergivning. Den kan dock inte mäta sig med Samsungs Neo QLED-toppmodeller, som använder den nya MiniLED-bakbelysningen för att få bättre kontrast. Å andra sidan kan The Frame säkert vara intressant för de som vill ha en så diskreta storskärm som är möjlig i vardagsrummet?

Annons

Obs! Förutom The Frame i 8 tum är Samsung på gång med en större, 65-tumsversion av designmodellen The Serif.

Pris och tillgänglighet

Samsung The Frame QE85LS03A kommer till butikerna i början av oktober och kostar 33 000 kronor.

 

 

(f. 1981): Journalist. Audun anställdes som journalist på Ljud & Bild 2004 och har spelat en aktiv roll i utvecklingen av L&B som tidning och webbplats. Audun är extremt kvalitetsmedveten och känd för sina kräsna öron och skarpa ögon. Han ansvarar för Ljud & Bilds TV-tester.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

LG OLED G5 och C5 får viktig ljuduppdatering

Är detta slutet för 8K-formatet?

Samsung är den största TV-tillverkaren 2025, med TCL tätt efter

Billigare OLED-TV 2026

100 år med rörliga bilder

Sony och TCL går samman – satsar på gemensamt TV-varumärke

Höjdpunkter från CES 2026

10 000 nits!

Hisense nya TV får en extra färg

LG Display: Glöm RGB MiniLED, välj OLED istället!

Sport i biokvalitet: Dolby Vision 2 och Atmos lanseras för direktsändningar

Nu får även Samsungs OLED-TV "konstläge"