TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Nyhet

QLED-TV från Nokia

Nokias 2022-modeller blir både mindre ... och större!

Av / 2022-01-25 - 13:30
QLED-TV från Nokia

Nokia är tillbaka på TV-marknaden efter en liten tid i dvala. Det finska varumärket tillverkas numera av det österrikiska företaget StreamView GmbH på licens. Ljud & Bild testade en av de första modellerna förra året: 65-tummaren Nokia 6500D. I år utökas sortimentet med fler skärmstorlekar, från 43 tum och ända upp till 70 tum.

Läs också TEST: Nokia QLED Smart TV 65″ (6500D) Finska Nokia är tillbaka på TV-marknaden, med en ny serie Android-TV. Ridån går upp för QLED Smart TV 6500D!
Nokia QLED Range
Nokia QLED Range 2022. (Foto: Nokia/Streamview Gmbh)

Nokia QLED Smart TV 2022

De nya modellerna är av typen LCD med Quantum Dot-teknik, även kallat QLED, och påstås ha en bild som är både färg- och kontrastrik. Nokia och Streamview säger att de har betonat bra bildinställningar för film, sport och spel. Ett renodlat spelläge utlovar kort fördröjning (input lag) nedemot 8 millisekunder. De har också prioriterat ljudåtergivningen genom att bland annat utrusta TV-apparaterna med en integrerad subwoofer.

Genom Android TV får man tillgång till en rad populära streamingtjänster, inklusive Netflix, Disney+, Paramount+ och HBO Max. Nokia QLED Smart TV har för övrigt tre HDMI-ingångar (2.0), två USB-portar samt en trippel-TV-mottagare för marknät, parabol och kabel.

TV-apparaterna har en fyrkärnig processor och 8 GB RAM som ser till att apparna körs smidigt. Fjärrkontrollen är Bluetooth-baserad, ergonomiskt utformad och har dessutom lysande knappar.

Nokia Smart TV 7000D Lifestyle
Nokia Smart TV 7000D. (Foto: Nokia/Streamview Gmbh)

Priser

Nokia QLED 4K UHD Smart TV finns i skärmstorlekarna 43, 50, 55, 58 och 70 tum, och går snart att köpa i webbutiken och hos utvalda återförsäljare.

Annons

Riktpriser:
Nokia 4300D (43 tum): 6 800 kr
Nokia 5000D (50 tum): 7 800 kr
Nokia 5500D (55 tum): 8 800 kr
Nokia 5800D (58 tum): 9 300 kr
Nokia 7000D (70 tum): 16 000 kr

(f. 1981): Journalist. Audun anställdes som journalist på Ljud & Bild 2004 och har spelat en aktiv roll i utvecklingen av L&B som tidning och webbplats. Audun är extremt kvalitetsmedveten och känd för sina kräsna öron och skarpa ögon. Han ansvarar för Ljud & Bilds TV-tester.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Gör ett TV-fynd innan sommarsolen tar över

Kolossal TV från Hisense

Så blir årets nya TV-apparater från TCL

Nu hettar det till kring ”QLED”!

Panasonic visar muskler: Nya OLED-TV ska utmana LG och Samsung

Vårlansering av Samsung-TV

LG lanserar ny OLED-teknologi

Nu kan du göra ett TV-fynd

TCL skördar designpriser

Denna TV kan rullas dit du vill

Samsung The Terrace: Tål ännu sämre väder

Ny kinesisk HDMI-konkurrent