TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik
Prova LB+ för 10:-

Nej till DAB i Sverige

Regeringen stoppar övergången till digitalradio

Av / 2015-06-24 - 17:36
Nej till DAB i Sverige

Frågan om vi ska släcka ner det analoga FM-nätet och gå över till digitalradio har pågått länge. Sveriges Radio påbörjade provsändningar med DAB 1995 och det pågår fortfarande i begränsad omfattning i vissa städer. Men 2002 minskades budgeten för sändningarna då det inte lett någon vart. 2009 började man testa DAB+ och sedan dess har det böljat fram och tillbaka om hur det egentligen ska bli. Under tiden har Norge börjat införa DAB.

2013 tillsatte regeringen en branschsamordnare som skulle se på hur en övergång till digitalradio skulle fungera, med förutsättning att FM skulle läggas ned 2022. I slutet på förra året kom utredningen ”Digitalradiosamordningen” och den har sedan dess varit ute på remiss.

Bland problemen som pekats ut finns totalförsvarets möjlighet att skicka ut ”viktigt meddelande till allmänheten”, täckningsgraden i fjällen och till sjöss samt den kommersiella branschens oenighet. Men framför allt så kan inte utredarna se att det finns någon efterfrågan hos konsumenterna. En inte oviktig fråga om tio miljoner radioapparater plötsligt ska bli obrukbara.

På SVD:s debattsida skriver därför kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke att regeringen inte vill gå vidare med övergången till DAB. Istället ska man följa hur problemen löses, främst i Norge, och hålla koll på teknikutvecklingen för att eventuellt göra om omprövning senare.

SR om DAB

Annons
(f. 1969): Journalist och nyhetsredaktör. Jonas har jobbat för Ljud & Bild sedan 2007 med det mesta som kan kallas bärbart. Det vill säga mobiler, trådlösa högtalare och hörlurar. Ibland klampar testandet in på kollegernas områden multirum-ljud, hemmabio och foto. Han startade sin bana som teknikjournalist på IDG och skrev bland annat för PC för Alla, Internetworld och det som senare blev M3.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Robotarna ska drömma sig till kunskap

Jakten på utomjordiska megastrukturer är kanske omöjlig

Styr din iPhone med tanken

Ja det finns vatten på månen!

ChatGPT ska bli ärligare

Få svårt material översatt till en podd

Amazon utmanar Starlink

Jättekoloss fotograferar natthimlen med 3 200 megapixlar!

Idag är det YouTubes födelsedag - hurra!

Gemini kan nu skapa video på din mobil

Fullständig förvirring om tullar på teknologi

Claude AI utmanar konkurrenterna med webbsökning