TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Nyhet

Ryobi Max Power smidig batteridriven snöslunga

Du som längtar efter snön kan nu börja planera för snöröjningen i vinter.

Av / 2024-09-21 - 13:00
Ryobi Max Power smidig batteridriven snöslunga

Förra året upptäckte vi att man inte alls måste skotta av uppfarten i ett moln av avgaser. Flera tillverkare har nämligen lyckats klämma in tillräcklig kraft i batterierna för att driva snöslungorna utan fossilbränsle. I vårt test gillade vi arbetshästen från Ryobi bäst. Den är dock ganska stor och dyr. Lagom inför årets vintersäsong släpper Ryobi Max Power 36V som är en smidigare apparat.

Läs också Grupptest: 3 snöslungor Ett enklare liv med en batteridriven snöslunga: För dig som vill skona ryggen från att skotta tung snö. Vi har testat tre stycken med lite olika användningsområden. Och blev förvånade.

Med 30 cm bredd är den lämplig för små trädgårdar, uteplatser, balkonger och garageuppfarter. Med två hastigheter kan du anpassa kraften för att spara på batteriet i lättare snö, eller dra på rejält när snön ligger tung.

snoslynge30 1
Foto: Ryobi

För att förhindra att det blir kvar snö som kan frysa till is har snöslungan en skraplist som får bort det mesta utan att skada underlaget. Batteriutrymmet har IPX4-klassad vattentäthet så att man kan använda den även i regnblandad snö utan problem.

Läs också TEST: Ryobi RY36STX53A-150 Största testdeltagaren är Ryobi RY36STX53A-150. Med den extra storleken får du en riktigt bra snöslunga som rullar extra lätt över marken.
  • Motortyp: 36V
  • Batteri: Levereras utan batteri
  • Arbetsbredd (cm): 30cm
  • Arbetsdjup (cm):15cm
  • Max kastlängd (m): 7m
  • Garanti: 3 år
Annons
(f. 1969): Journalist och nyhetsredaktör. Jonas har jobbat för Ljud & Bild sedan 2007 med det mesta som kan kallas bärbart. Det vill säga mobiler, trådlösa högtalare och hörlurar. Ibland klampar testandet in på kollegernas områden multirum-ljud, hemmabio och foto. Han startade sin bana som teknikjournalist på IDG och skrev bland annat för PC för Alla, Internetworld och det som senare blev M3.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total år!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
164:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Smart nattduksbord med fyra funktioner

USA: Samsung har de minst pålitliga kylskåpen

Yales billigaste smarta lås

Språkförbistring hemma eller på jobbet? Köp översättningsglasögon

Överkomligt smart lås man monterar själv

Robotdammsugare som klarar svenska trösklar

Världens smidigaste skaftdamnmsugare

Ecovacs vill göra livet enklare med robotteknik

Använder du en iPad som HomeKit-hubb? Då måste du köpa ny utrustning

Stylat men inte bränt

Massor av kaffeval utan oväsen

Matter-elände för IKEA