TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Nyhet

Nu kan du duscha länge utan att förbruka mycket vatten

Kohlers nya smartdusch anges kunna minska vattenförbrukningen med upp till 80 procent genom att filtrera och återanvända vatten.

Av / 2026-02-26 - 13:38
Nu kan du duscha länge utan att förbruka mycket vatten

Gillar du att duscha länge för att slappna av, men oroar dig över vattenförbrukningen kan det amerikanska företaget Kohlers nya smartdusch Anthem Evo Cycle kanske vara något.

Systemet fungerar som så att till en början används endast färskvatten, men efter en stund (efter det att en behållare i systemets bas samlat upp använt vatten och filtrerat det) kan du välja att blanda färskvatten med det återvunna duschvattnet, och på så sätt ska man enligt Kohler kunna minska vattenförbrukningen med upp till 80 procent, utan att minska vattnets flöde.

Kohler AnthemEvoCycle2
Smartduschen kan givetvis hanteras via en app i mobilen. Foto: Kohler

Men är det hygieniskt?

Allt duschvatten är ju smutsigt vatten som filtrerats och återanvänds, men vattenreningsanläggningar har lite mer tid och större system att göra det perfekt. Hur bra kan det göras på några minuter i hemmet?

Kohler menar naturligtvis att det fungerar mycket bra, med hjälp av systemets inbyggda ozonrengöringsfunktioner Rapid Clean och Deep Clean (som aktiveras med en knapptryckning på den digitala kontrollen eller i appen Kohler Konnect, och som inte behöver några kapslar eller andra rengöringsmedel).

Rapid Clean kör en ozoncykel efter man duschat, medan Deep Clean rekommenderas att köras en gång i månaden. EvoCycle-filtret kan sköljas av med vatten, eller köras i diskmaskinen.

Annons
Kohler AnthemEvoCycle4
Till höger syns filtrerings- och återcirkuleringssystemet. Foto: Kohler

Vad kostar det?

Är man inte orolig över tanken att duscha i sitt filtrerade och recirkulerade smutsvatten kan man höra av sig till sin lokala badrumsspecialist och fråga om de har möjlighet att beställa ett paket Anthem EvoCycle Smart shower system, som finns att köpa idag i USA och kostar från ungefär 7 500 dollar, beroende på storlek och utförande. Installationen kräver också en speciell vattentank och att man skär ut ett 22 x 27 cm stort och 12 cm djupt hål i golvet, för pumpen.

Mer info: kohler.com

Läs också Nyhet: LG vill öka komforten i badrummet LG presenterar ett antal livstilslösningar för hemmet och tar med badlösningen PuriCare HydroTower steget in i badrummet.
(f. 1970): Frilansjournalist på L&B Home. Ola har i 24 år arbetat med att hålla koll på - och skriva om - trender, innovationer och produkter inom konsumentelektronik samt vitvaror & småapparater. 1999-2017 jobbade Ola på de svenska branschtidningarna Rateko, El&Vitt samt ElektronikBranschen som journalist, teknisk redaktör samt chefredaktör. Sedan 2017 arbetar Ola som konsult - i det egna bolaget Eor AB, grundat 2014 - med fokus på framförallt det skrivna ordet.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total år!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
164:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Robotdammsugare gav inblick i tusentals hem

Smartdusch som återanvänder smutsvatten

Live-video i Homey-appen

Tvätta skor i tvättmaskinen

Känns moppmaskin för tungt? PencilWash väger 2,2 kg

Smart nattduksbord med fyra funktioner

USA: Samsung har de minst pålitliga kylskåpen

Yales billigaste smarta lås

Språkförbistring hemma eller på jobbet? Köp översättningsglasögon

Överkomligt smart lås man monterar själv

Robotdammsugare som klarar svenska trösklar

Världens smidigaste skaftdamnmsugare