TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Nyhet

Låset Yale Linus L2 får stöd för Matter

Det smarta lägenhetslåset blir nu enklare att integrera med andra smarta hem-system.

Av / 2025-01-27 - 12:42
Låset Yale Linus L2 får stöd för Matter

Smarta lås gör det enklare att tillfälligt släppa in gäster och att hålla koll på in- och utpasseringar. Men de flesta innebär att byta ut det befintliga låset, eller göra stora ingrepp i dörren, något som sällan tillåts om man bor i lägenhet. Men Yale Linus monteras på insidan av dörren och därför kan knappast värden eller bostadsrättsföreningen ha några synpunkter. Den senaste modellen får nu en efterlängtad uppdatering.

Läs också Lägenhet i bostadsrättsförening? Här är det smarta låset för dig Yale Linus ger dörrlåset nya funktioner. Det förändrar lite eller ingenting på utsidan av dörren, så bostadsföreningens styrelse har inget att säga till om, och vaktmästaren kan fortfarande använda huvudnyckel.

För ett par år sedan testade vi Yale Linus och gillade det verkligen. I höstas rapporterade vi att låset uppdaterats och blivit lite smidigare, snabbare, starkare och tystare. Den nya Linus L2-modellen är på väg in till oss för test och vi ber att få återkomma i vår om vad vi tyckte.

Linus Matter 3
Foto: Yale

Under tiden meddelar Yale att de även kommit med en efterlängtas mjukvaruuppgradering. Den gör låset kompatibelt med Matter, en standard som antagits av i princip hela branschen för smarta hem-produkter. Meningen med den är att produkter från olika tillverkare ska kunna prata med varandra och styras av samma appar. Något som man kan tycka borde varit självklart från början.

Läs också What’s the Matter? – har det smarta hemmet blivit enklare? One standard to rule them all! Efter två år, har Matter gjort det enklare att koppla ihop ett smart hem?

Yale säger att låset tack vare uppdateringen är kompatibel med alla större system för smarta hem. Exempelvis Apple Hem, vilket gör den enklare att styra från hubbar som Apple TV, som redan nu är Matter-kompatibel. Den fungerar även med Google Home, Samsung Smartthings och Amazon Alexa.

Läs mer hos Yale

Annons
Jonas Ekelund
(f. 1969): Journalist och nyhetsredaktör. Jonas har jobbat för Ljud & Bild sedan 2007 med det mesta som kan kallas bärbart. Det vill säga mobiler, trådlösa högtalare och hörlurar. Ibland klampar testandet in på kollegernas områden multirum-ljud, hemmabio och foto. Han startade sin bana som teknikjournalist på IDG och skrev bland annat för PC för Alla, Internetworld och det som senare blev M3.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

ERBJUDANDE

Supererbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

B+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till mer än 7500 produkttester!
  • Stora rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Nyhetsbrev med senaste nyheterna varje vecka
  • L&B TechCast – en podd med L&B
  • Inaktiverade annonser

Smart inomhuskamera från Netatmo

Nucu smart babymonitor lanserad

Pizzaugnstillverkaren vill hjälpa till med hemmabaket

Snöslunga med kraft och komfort

Nya robotgräsklippare från Husqvarna

Hemsäkerhet utan blinda fläckar

Robotgräsklipparen fyller 30 år

Snart kommer Apples smarta skärm

Yale Linus L2 får Matter-stöd

Håll koll på fönster och dörrar

Se Roborocks nätta tvättmaskin

3-i-1 dammsugare från Eufy

Ljud & Bild