Signature är LG:s flaggskeppsprodukter och nu när Signature fyller tio år introducerar företaget en ny serie, med förbättrad intelligens för större användarnytta och bekvämlighet i vardagen. På CES 2026 avser LG visa hur AI-teknologi i vitvaror går från gimmick till genuin användbarbarhet.
Kylskåpet kan prata och förutspå framtiden
Det nya Signature-kylskåpet är försett med konversationsbaserad AI baserad på Large Language Model (LLM)-teknologi och stöder interaktioner baserade på naturligt språk för att ge skräddarsydda förslag. Kylskåpet är också utrustat med en 6,8-tums LCD-skärm, som bland annat förenklar övervakning av kylnivåer för optimal färskhet.
ThinQ Food innebär att en intern kamera används för att identifiera ingredienser, så att kylskåpet vet vad som finns till hands och kan föreslå recept baserat på det, samt även erbjuda kreativa ersättningsingredienser om så önskas.
AI Fresh-funktionen övervakar temperaturvariationer baserat på användarmönster och förkyler interiören – upp till två timmar innan dörren förväntas öppnas.
Exakt vilka funktioner de nya Signature-modellerna kommer förses med är i skrivande stund inte glasklart, men de nämner i pressmeddelandet kylskåp med Smart InstaView, vilket innebär en glasdörr som blir genomskinlig när man knackar på den så att man ser vad som finns inuti utan att behöva öppna dörren.
Tidigare versioner av Signature kylskåp har också haft en annan finess, nämligen en sensor som gör att man kan öppna dörren utan att använda händerna. För foten under dörren och den öppnar sig automatiskt, något som är användbart om man till exempel har händerna fulla av matvaror.
Ugnen vet vilken mat du vill laga
De nya ugnarna i Signature-serien kan identifiera över 85 rätter och automatiskt välja de perfekta inställningarna för tillagningen – med hjälp av Gourmet AI och en kamera placerad inuti ugnen. Funktionen AI Browning innebär att brödet övervakas medan det gräddas, och användaren får en avisering i sin mobil, via ThinQ-appen, när förinställd gräddningsgrad uppnåtts.

Tre nya kollektioner
LG introducerar tre nya LG Signature designkollektioner – kallade Seamless, Iconic och Tailored – och de kommer att premiärvisas i LG:s monter på CES i Las vegas 6-9 januari 2026.
– LG Signature förenar design, prestanda och upplevelse i harmoni, omdefinierar framtiden för lyx i hemmet och sätter en ny standard för premiumvitvaror, säger Baek Seung-tae, vd för LG Home Appliance Solution Company.
Läs hela artikeln med LB+
Erbjudande - 1 månad 10:-
Prova LB+ i en månad för 10:-
LB+ Total 12 månader
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader
LB+ Total år!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till fler 7 800 produkttester!
- Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
- Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
- L&B TechCast – en podd från L&B
- Inaktiverade annonser
- L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!



