TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik
☀️ SOMMAR-ERBJUDANDE☀️ LB+ Total 6 veckor för bara 6 kronor!

Nyhet

WhatsApp utvecklar alternativ till AirDrop

WhatsApp arbetar på en ny funktion för filöverföring mellan enheter i närheten utan att använda internet. ”Nearby Share” utvecklas för både Android- och iOS-mobiler.

Av / 2024-07-23 - 17:37
WhatsApp utvecklar alternativ till AirDrop

WhatsApp arbetar på en helt ny funktion som kallas ”Nearby Share” som möjliggör filöverföring av foton, videor och dokument mellan enheter i närheten utan en aktiv internetanslutning.

Detta enligt bloggen WABetainfo, som specialiserat sig på att följa den pågående utvecklingen av världens mest populära chattapp.

Läs också Nyhet: WhatsApp slår på möjligheten för säker passkey-inloggning Med passkeys slipper du lösenord och sms-verifieringar för säker inloggning till WhatsApp.

Funktionen kommer att vara kompatibel med flera plattformar, vilket gör att filer kan delas mellan Android- och iOS-enheter. Fildelningen kommer att vara end-to-end-krypterad, enligt WABetainfo, som hänvisar till betaversionerna 24.15.10.70 av WhatsApp för iOS och 2.24.9.22 för Android.

iPhone-användare kommer att behöva skanna en QR-kod för att initiera en filöverföring på grund av systembegränsningar i iOS. Android-enheter kommer å andra sidan att automatiskt kunna upptäcka andra enheter i närheten.

WA PEOPLE NEARBY FILE SHARING QR CODE FEATURE IOS
(Screenshot: WABetainfo)

Det är förstås inte säkert att ”Nearby Share” någonsin kommer att lanseras officiellt. Men om funktionen så småningom tar sig till WhatsApp på din smartphone, kan den bland annat ersätta Apples egen Airdrop-funktion för iPhone-användare.

Annons

Och som nämnts kommer den att kunna användas för att överföra filer mellan iOS- och Android-enheter, och det blir också enklare att dela stora filer som foton och högupplöst video.

(f. 1973): Chefredaktör L&B Home. Peter har arbetat för Ljud & Bild sedan 2012. Han har varit aktiv som teknikjournalist i många medier sedan 1998, bland annat som chefredaktör för prylmagasinet GEAR och som journalist för tidningarna PC World och Privat Computer. Peter skriver om mobiltelefoner och andra bärbara enheter samt om teknisk innovation, inklusive 5G, elektrisk mobilitet och smarta hem.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Först Huawei, nu OnePlus?

Nothing lanserar inget mindre än sin dyraste mobil någonsin

WhatsApp får AI-funktioner utan att läsa dina meddelanden

Apple öppnar iPhone för konkurrenter till AirDrop

Fairphone 6 lanseras i Google-fri version

AI tar nästan ingen plats på nätet

Adobes bild-AI i mobilen

Förhandsinfo om nya Oneplus-prylar

Android 16 är redan här

Allt nytt från Apple WWDC

Huawei-scenariot hotar: USA stoppar Xiaomis chiputveckling

EU-chock: Nya regler kan få billiga smartphones att försvinna från marknaden