TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik
Prova LB+ för 10:-

Nyhet

Ryskt tech-media läcker Xiaomi 15 Ultra

Den kinesiska mobilen, som lanseras den 2 mars, kommer bland annat att ha en helt ny Leica-kamera. Se de officiella bilderna på Xiaomi 15 Ultra här.

Av / 2025-02-17 - 18:00
Ryskt tech-media läcker Xiaomi 15 Ultra

Mobile World Congress är bara några veckor bort och en av de viktigaste händelserna på programmet är lanseringen av Xiaomi 15-serien den 2 mars.

15 ultra screens picture2 1
En rysk smartphone-återförsäljare har ”av misstag” läckt det mesta av informationen om Xiaomi 15 Ultra. (Skärmdump: Mobiltelefon.ru)

Xiaomi 15 och Xiaomi 15 Pro har sedan länge lanserats på den inhemska marknaden i Kina, men Xiaomi har sparat den absoluta toppmodellen, Xiaomi 15 Ultra, till mobilmässan i Barcelona.

Läs också Nyhet: Xiaomi 15 och Xiaomi 15 Pro lanserade i Kina De två Xiaomi-mobilerna är de första i världen med Qualcomms nya Snapdragon 8 Elite-processor.

Än så länge har vi inte hört många rykten om den, men nu har ett ryskt tech-media, Mobiltelefon.ru, avslöjat de flesta av Xiaomis hemligheter i förtid. En rysk återförsäljare har ”råkat” publicera alla specifikationer på sin hemsida. Ryssarna har också delat med sig av ett stort antal officiella pressbilder på den kommande smartphonen.

Xiaomi 15 Ultra
Xiaomi 15 Ultra kommer bland annat i en färgversion som är både svart och vit. (Foto: Mobiltelefon.ru/Xiaomi)

Det här är vad vi vet:

  • Xiaomi 15 Ultra är försedd med Snapdragon 8 Elite-processor och är naturligtvis baserad på Android 15.
  • AMLOED-skärmen mäter 6,73”, skyddas av Xiaomi Shield Glass 2.0 och kommer att ha en upplösning på 3 200 x 1 440 pixlar.
  • Mobilen kommer förmodligen i flera olika versioner, men de läckta specifikationerna visar en modell med 16 GB RAM och 512 GB inbyggd lagring. Mobiltelefon.ru skriver dock att det även kommer att finnas en modell med 16 GB RAM och 1 TB inbyggt lagringsutrymme på den ryska marknaden.
  • Den kommer att ha en Leica-kamera med fyra objektiv på 200 Mp / 50 Mp / 50 Mp respektive 50 Mp. Det är inte klart vilken typ av objektiv det handlar om, men föregångaren hade ett vidvinkel-, ultravidvinkel-, telemakro- och periskopobjektiv. Nytt är i alla fall att en av kamerorna har 200 Mp.
  • Frontkameran är på 32 Mp.
  • Det inbyggda batteriet är på 5 410 mAh.
  • Toppmodellen kommer att finnas i tre färger: svart, vit och en slags zebrafärgad version som är både svart och vit.
Läs också TEST: Xiaomi 14 Ultra Xiaomi 14 Ultra kunde ha varit årets bästa mobil, men var är AI-funktionerna?

Ryssarna nämner inget pris, men Xiaomi 14 Ultra kostade 18 000 kronor på den svenska marknaden när den blev tillgänglig i butik förra våren.

Annons
Xiaomi 15 Ultra
Xiaomi 15 Ultra kommer också att finnas tillgänglig i en vit färg samt i svart – som visas i den övre bilden ovanför artikeln. (Foto: Mobiltelefon.ru/Xiaomi)

 

(f. 1973): Chefredaktör L&B Home. Peter har arbetat för Ljud & Bild sedan 2012. Han har varit aktiv som teknikjournalist i många medier sedan 1998, bland annat som chefredaktör för prylmagasinet GEAR och som journalist för tidningarna PC World och Privat Computer. Peter skriver om mobiltelefoner och andra bärbara enheter samt om teknisk innovation, inklusive 5G, elektrisk mobilitet och smarta hem.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Allt nytt från Apple WWDC

Huawei-scenariot hotar: USA stoppar Xiaomis chiputveckling

EU-chock: Nya regler kan få billiga smartphones att försvinna från marknaden

Ska Samsung sluta med Googles Gemini?

Samsung One UI 8 beta på väg ut

Oneplus AI snart här

OnePlus 13R kan nu överföra filer direkt till Mac

Ny OnePlus-surfplatta blir Apple-kompatibel

I höst visas nya Snapdragon

Google Gemini kommer till din smartwatch

Nu kan AI skapa musik på mobilen

Huawei lanserar nya smartklockor som testar din hälsa genom fingertopparna