Enligt Twitter-användaren GaryeonHan stryper Samsung medvetet användarnas Galaxy-mobiler för att sänka prestanda.
Samsung created an app called GOS and used the app to limit game performance, making the gaming experience worse. However, according to what the Korean community found out today, Samsung confirmed that it has put performance limits on more than 10,000 apps… pic.twitter.com/U58AreZZoo
— 한가련 (@GaryeonHan) March 2, 2022
Det spelar ingen roll om Samsung-mobilen har en Snapdragon-processor från Qualcomm eller något av Samsungs egna Exynos-chips bakom skärmen. I stället påstås det vara Samsungs Game Optimizing Service (GOS), som egentligen ska få mobilen att gå snabbare när man spelar spel på mobilen, som är boven.
Efter klagomål från massor av koreanska användare har GaryeonHan satt ihop en lista med så många som 10 000 appar (listan kan laddas ner här) som körs för långsamt, och det handlar om mycket mer än spel. Bland annat Instagram, Netflix, TikTok och till och med flera av Samsungs egna appar – som Samsung Pay och Samsung Pass – påverkas av hastighetssänkningen.

Naturligtvis påverkas ingen av de stora benchmark-apparna (till exempel 3DMark, Antutu, PCMark, GFXBench och Geekbench 5, som även Ljud & Bild använder för att testa mobilprestanda) av den mjukvarubaserade hastighetsbegränsningen.
Uppenbarligen är det en viss apps officiella namn som avgör om GOS-strypningen aktiveras. En koreansk YouTuber som heter Square Dream har gått så långt att han ändrat namnet på 3DMark till Genshin Impact (som finns på listan över appar som stryps) och sedan kört samma benchmark-test på sin mobil före och efter namnbytet.
På bilden nedan syns att strypningen hade en påtaglig effekt på resultatet. (Hela videon, på koreanska, finns längst ned i artikeln.)
Samsung har ännu inte kommenterat anklagelserna, men enligt den koreanska internetplattformen Naver ska Samsung vara i full gång med att förbereda ett officiellt svar på kritiken.
Varför?