Estniska Estelon har på kort tid blivit ett hett samtalsämne i highend-kretsar. Ända sedan XA-modellen har de visat att de vågar gå sin egen väg. Deras högtalare liknar inte mycket annat där ute – somliga tycker nog att de går för långt, men för Estelon är de extrema formerna inte bara kosmetika. Det är akustik och teknik också.
Ingenstans är det så tydligt som i nya Estelon Extreme mk II.
De enorma högtalarna med fem element är uppdelade i två kabinett, där det ena kan höjas och sänkas!

Högtalarna, som här visas i färgen Midnight Opera, har en fjärrkontroll som styr höjden på mellanregisterkabinettet och med samma fjärr kan man vrida diskanten inåt. Estelon säger att detta gör det möjligt för användaren att anpassa sweetspot och fokus efter var någonstans i rummet man sitter. Utan att behöva flytta de 250 kilo tunga högtalarna.
Som har två 250 mm baselement från Accuton med deras CELL-membran med aluminium-sandwich, ännu ett i mellanregisterkabinettet tillsammans med ett 168 mm Accuton-mellanregister med CELL och en 25 mm-diskant. Även den med CELL-membran från Accuton.
Frekvensomfånget anges vara 25–60 000 Hz och trots en så låg systemimpedans som 3 ohm hävdar Estelon att den höga känsligheten på 91 dB/2,83 V gör det möjligt att använda en 20-wattsförstärkare.
Rummet ska helst vara större än 50 kvadratmeter, i det lilla demorummet lät högtalarna extremt tufft. Kari Bremnes och Bjørn Berge lät skrämmande bra och Estelon Extreme mk II gräver djupt i basen.
Priset? Lite drygt 2,5 miljoner kronor per par.
Med LB+ får du tillgång till allt innehåll på ljudochbild.se
- Fler än 6 000 produkttester
- Undvik felköp med våra tips och guider
- Var med i L&B-forum med andra ljud- och bildfantaster
- Stora rabatter hos våra partner i LB+ Fördelsklubb
- Alltid uppdaterad med senaste nytt
- Nyhetsbrev direkt i din inkorg
- Stäng av annonser (gäller bara 12-månaders prenumeration)
- L&B TechCast – en podcast med L&B
- Ingen bindningstid, säg upp när du vill!

Kommentarer
Välkommen till Ljud & Bilds kommentarsfält. Vi vill gärna veta vad du tycker. Håll dig till temat och var saklig, så slipper vi moderera inlägg. Andra frågor eller synpunkter skickas till Redaktion@ljudochbild.se