TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
☀️ SOMMAR-ERBJUDANDE☀️ LB+ Total 6 veckor för bara 6 kronor!

Nyhet

Lysande blir ännu bättre

Klipsch Cornwall IV har ett nytt högtalarelement.

Av / 2020-01-28 - 10:34
Lysande blir ännu bättre

När vi testade de festliga Klipsch Cornwall III förra året, 60 år efter att de såg dagens ljus för första gången, konstaterade vi att den åldrande konstruktionen klarade sig fint.

De breda golvhögtalarna har genomgått flera förändringar och förbättringar sedan 1959, och nu kommer den fjärde versionen av de lättdrivna högtalarna.

TEST: Klipsch Forte III SE – Tuffa Klipsch-högtalare

CORNWALL TOPP

I grund och botten liknar Cornwall IV sin föregångare, den har ett 15-tums baselement i ett basreflexkabinett samt två hornelement. Ett för diskanten och ett för mellanregistret.

Annons

Kan hända att Klipsch har läst vårt test av Cornwall III, för det verkar som om de lyssnat på vår enda egentliga invändning.

Klipsch Cornwall IVwithaguitar

Klipsch Cornwall IV har fått ett helt nytt mellanregisterelement, med ett mycket större Tractrix-format horn och ett nytt 4,45 cm stort kompressionselement med polyamid-membran (K-702). Enligt Klipsch ska det ge bättre definition och detaljering.

TEST: Klipsch Klipschorn – 70 år av härlig brutalitet

cornwall iv american walnut

Diskanten är ett 2,54 cm kompressionselement med titanmembran och baselementet är detsamma som i Cornwall III.

Men basreflexportarna har ändrat form. Klipsch säger att de nya portarna tål kraftigare luftflöden än tidigare, vilket betyder mer väldefinierad och djupare basåtergivning.

Högtalarna har också fått nya kabelterminaler, ett förbättrat delningsfilter och kablar från Audioquest.

Ett par kosmetiska nyheter finns också. Nydesignad logga och svartlackerad sockel, till exempel.

Men det viktigaste är att ljudet har blivit ännu bättre.

TEST: Klipsch RF-7 III – Besten har lärt sig folkvett

Klipsch Cornwall IV

Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Lovar mycket bättre ljud

Testvinnaren i ny version

B&W firar 45 års samarbete med Abbey Road

JLab vill följa med dig på fest

Kolla in Wilsons nya Sabrina V

Bärbar högtalare med rekordlång batteritid

Första soundbaren från Marshall

V-16 F: Ny värsting-subwoofer från DALI

Tre nya högtalare i den absoluta toppskiktet

Firar jubileet med specialmodell

Dansk high end i nya färger

Vi har lyssnat på TCL och Dolbys nya högtalare