TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Påskerbjudande - 6 veckor för bara 6 kr

Nyhet

High-End 2024: Q Acoustics 3000c-serien

Nya element ger bättre ljud till ett lågt pris.

Av / 2024-05-09 - 13:50
High-End 2024: Q Acoustics 3000c-serien

Även om det utgående 3000i-sortimentet fortfarande säljer bra, har Q Acoustics känt att det är dags för en uppdatering av budgetsortimentet. Nu heter den 3000c, och även om den liknar den sex år gamla serien, är de väsentliga punkterna i en högtalare nya.

Som styvare kabinett, nya element och nya delningsfilter.

Till exempel är baselementet hämtat från den dyrare 5000-serien. C3 Continuous Curved Zone kallar de det, och det använder ett uniformt och helgjutet membran med en slankare profil, som ska balansera bättre med diskantelementet.

IMG 0742
Foto: Lasse Svendsen

Diskantelementet är hermetiskt tillslutet och är mekaniskt isolerat från frontplattan, för att minska resonanser från mellanregister- och baselement. Kabinetten har vad Q Acoustics kallar Point to Point-stagning inuti, vilket ska dämpa kabinettresonanser och ge bättre fokus och stereoperspektiv. Den största modellen i serien – 3050c – har också något som är ovanligt i den här klassen, nämligen en Helmholtz Pressure Equaliser. Små rör som förhindrar stående vågor, dämpar förvrängning och ger en mer enhetlig frekvensrespons.

Den nya 3000c-serien består av den lilla 3010c, en något större 3020c, en ännu större 3030c och den golvstående 3050c. Det finns även en 3090c, en centerhögtalare för den som vill bygga ut till hemmabio. Alla högtalare kan levereras i svart, vit, valnöt eller ekfärgad vinyl som ser ut som träfaner.

Annons

Priserna börjar på 399 Euro för de minsta och slutar på 1199 Euro för de största. 3000c-serien är till försäljning från augusti.

Läs också TEST: Q Acoustics 3020i Q Acoustics 3020i är väldigt vettiga och vasst prissatta. Men välljudande.
Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 79:-

Prova LB+ i en månad för 79:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

79:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Festglada Sony-högtalare med fet bas

Liten högtalare med stor förebild

Sony lanserar nya soundbars

Klipsch förnyar ikoniska högtalare

Soundbars med uppgraderingsalternativ

Ny System Audio-högtalare med djupare bas och renare ljud

Samsung soundbar kan sluta fungera: Så här undviker du felet

Samsung säljer flest soundbars i världen

JBL sätter fart på gatufesten

Smart bas från britterna

Scansonic till budgetvänliga priser

Dessa norska högtalare kostar en kvarts miljon