TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
☀️ SOMMAR-ERBJUDANDE☀️ LB+ Total 6 veckor för bara 6 kronor!

Nyhet

Beosound A9 i specialutgåva – för de få utvalda

Bildkonstnären och Kashmir-sångaren Kasper Eistrup står bakom en specialutgåva av Beosound A9. Den dåliga nyheten är att du förmodligen inte kommer att få chansen att lägga vantarna på den.

Av / 2024-06-17 - 18:08
Beosound A9 i specialutgåva – för de få utvalda

Bang & Olufsen Beosound A9, med sin stora tygklädda yta på tre träben, liknar en duk på ett staffli.

Så det är logiskt att låna ut utrymmet till bildkonstnärer som kan frottera sig på duken. Något som Bang & Olufsen har gjort flera gånger tidigare.

Nu har turen kommit till Kasper Eistrup, för många känd som sångaren i 90-talsbandet Kashmir, men som också är en aktuell och välkänd bildkonstnär som har skapat verk med kung Frederik X och för prisbelönta Axel Towers i Köpenhamn.

<
>
Beosound A9 Cacophonia av Kasper Eistrup. (Foto: Havemann)

Kasper Eistrups tolkning av Beosound A9, kallad Cacophonia, är inspirerad av hans personliga inställning till konst, som kombinerar fragment från konstverk som sätts samman för att skapa ett nytt uttryck. Han har i samarbete med designers och ingenjörer på Bang & Olufsen också valt nyansen på träbenen och en unik kopparton för aluminiumringen som ramar in duken. Slutligen har han signerat bakstycket på högtalaren, som antingen kan stå som ett fristående objekt i ett rum eller monteras på väggen som en traditionell målning.

Läs också : Bang & Olufsen BeoPlay A9 Bra ljud finns i alla möjliga former och storlekar. Bang & Olufsens trådlösa tallrik imponerar med ett ovanligt utseende och ett helgjutet ljud!

”Det är ett privilegium att få kombinera två av mina största passioner, bild och ljud, och jag är mycket nöjd med slutresultatet,” säger Kasper Eistrup.

Annons

Kasper Eistrup är den enda dansken bland en handfull utländska bildkonstnärer som har bjudits in att delta i projektet Art of the A9.

240523 BangandOlufsen 04 216
(Foto: Bang & Olufsen)

Pris och otillgänglighet

Och hur mycket kostar en specialanpassad version av Beosound A9, dekorerad av en internationell konstnär? 50 000 danska kronor (motsvarande cirka 79 000 svenska kronor). Det är dubbelt så mycket som priset för en ”rå” Beosound A9, men då får du också en högtalare som det endast finns ett fåtal av i världen. Endast 50 exemplar av Beosound A9 Cacophonia har tillverkats, och de kommer endast att säljas i Danmark.

Det hör till bilden att hela högtalaren är utställd, och jämfört med priset på Kasper Eistrups verk är priset förmodligen ganska rimligt. Man kan dock få den kätterska tanken att det vackra verket hade kunnat komma fler till glädje om Bang & Olufsen hade valt att sälja den utsmyckade frontramen i lösvikt. Det går redan att köpa flera andra konstnärligt utsmyckade frontramar till Beosound A9, och då är priset mindre än en tiondel.

240523 BangandOlufsen 02 114
Kasper Eistrup är före detta sångare i bandet Kashmir och numera bildkonstnär. (Foto: Bang & Olufsen)

 

(f. 1964): Journalist. John har arbetat för Ljud & Bild sedan 2013. Han skriver om hifi, högtalare, datorer, spel och teknikhistoria. John har ägnat sig åt teknikjournalistik sedan 1982(!) och har arbetat för många olika tidskrifter i olika roller, bland annat GEAR, High Fidelity, Computer för alla, Illustrerad vetenskap, Ny elektronik, PC World och Privat Computer. Han har också skrivit många böcker och utbildningsprogram om IT.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

B&W firar 45 års samarbete med Abbey Road

JLab vill följa med dig på fest

Kolla in Wilsons nya Sabrina V

Bärbar högtalare med rekordlång batteritid

Första soundbaren från Marshall

V-16 F: Ny värsting-subwoofer från DALI

Tre nya högtalare i den absoluta toppskiktet

Firar jubileet med specialmodell

Dansk high end i nya färger

Vi har lyssnat på TCL och Dolbys nya högtalare

Första lyssningen på Audiovectors flaggskepp

Vad sa du? Sonos soundbars får ny funktion