TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
☀️ SOMMAR-ERBJUDANDE☀️ LB+ Total 6 veckor för bara 6 kronor!

Nyhet

Uppgradera din Beogram-skivspelare

Om du har en Beogram 4000-skivspelare kan du ge den nytt liv. Men det kräver fingerfärdighet och en tjock plånbok.

Av / 2021-09-18 - 07:00
Uppgradera din Beogram-skivspelare

Vi visste mycket väl att Bang & Olufsens produkter är tillverkade för att hålla länge. Implementerad hantverkskvalitet är en av de saker som gör B&O -komponenterna exklusiva. Men det faktum att det kommer en uppdatering för en skivspelare som närmar sig 50 år är trots allt väldigt ovanligt

2020 lanserade Bang & Olufsen sin ”Classics” -serie, där klassiska hifi-komponenter från företagets förflutna får en respektfull uppdatering. Tack vare detta uppdaterades 95 exemplar av skivspelaren Beogram 4000 från 1972 med nya kontakter och fick också en inbyggd RIAA-förstärkare.

Som sagt gällde detta bara ett mycket litet antal skivspelare, och priset på de renoverade skivspelarna var enormt: en bit över 100 000 kronor!

Läs också Nyhet: Bang & Olufsen Beogram 4000c har en häftig prislapp Har du sett en coolare skivspelare? Inte vi heller.

Nu kan skickliga Bang & Olufsen-entusiaster spara halva pengen genom att göra det själva. B&O har gjort en uppgraderingsuppsättning för sina gamla skivspelare som kan användas med Beogram -modellerna 4000, 4002, 6000 och 4004.

bogo1
Om du är lite flink kan du uppdatera din snart 50 -åriga B&O skivspelare. (Foto: Bang & Olufsen)

Setet, som kan beställas via din lokala Bang & Olufsen-återförsäljare, kostar 5000 EUR (ca 50 000 kronor). Och då måste du stå för både skivspelare och fingerfärdigheten själv.

Annons
(f. 1964): Journalist. John har arbetat för Ljud & Bild sedan 2013. Han skriver om hifi, högtalare, datorer, spel och teknikhistoria. John har ägnat sig åt teknikjournalistik sedan 1982(!) och har arbetat för många olika tidskrifter i olika roller, bland annat GEAR, High Fidelity, Computer för alla, Illustrerad vetenskap, Ny elektronik, PC World och Privat Computer. Han har också skrivit många böcker och utbildningsprogram om IT.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Audi går i Dolby-läge – äntligen!

Budgetvänlig streamingförstärkare

Volvo EX90 och Polestar 3 uppgraderas med studioljud

Android-musikspelare med stora ambitioner

B&O-skivspelare från 1985 i lyxsystem

Kraftfull stereo som alternativ till soundbar?

Ny high-end förförstärkare

Mästarklass från NAD med nästa generations förstärkare

Ny serie med high-end förstärkare

Lenco i klassisk stil

Ny integrerad retro från Quad

Lyngdorf först i världen med ny förlustfri streaming