Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
L&B:s Julkalender: Lucka 11Delta

Trådlös streamer från Auralic

Aries Mini är en trådlös strömningsenhet som kan användas tillsammans med en DAC eller kopplas direkt till förstärkaren.

Skrivet av / 2015-10-06 - 08:56
Trådlös streamer från Auralic

Den kompakta nätverksspelaren har samma mjuk- och hårdvarufunktioner som ursprungliga Auralic Aries men är dessutom försedd med analoga utgångar så att den går att koppla direkt till en analog förstärkare.

Den trådlösa musiken kan strömmas med i stort sett alla samplingsfrekvenser, till och med de senaste Quad-Rate DSD och DXD, och det går också att hämta musiken från en NAS-server eller en USB-hårddisk.

Fakta

  • Processor: Quad-Core ARM Coretex-A9, 1 GHz
  • Streaming-tjänster: Lokal uPnP/DLNA från NAS, AirPlay, Songcast, TIDAL, Qobuz och nätradio. Kan utrustas med intern HDD/SSD
  • Filformat: AAC, AIFF, ALAC, APE, DIFF, DSF, FLAC, MP3, OGG, WAV, WV och WMA
  • Samplingsfrekvenser: PCM (16–32 bit/44,1–384 kHz), DSD64, DSD128, DSD256
  • Ingångar: RJ45 Ethernet, Wi-Fi (dualband), USB 2.0 (extern disk)
  • Utgångar: USB 2.0 (DAC), koaxial, optisk, RCA
  • Pris: 6 000 kr

John Hvidlykke
(f. 1964): Journalist. John har arbetat för Ljud & Bild sedan 2013. Han skriver om hifi, högtalare, datorer, spel och teknikhistoria. John har ägnat sig åt teknikjournalistik sedan 1982(!) och har arbetat för många olika tidskrifter i olika roller, bland annat GEAR, High Fidelity, Computer för alla, Illustrerad vetenskap, Ny elektronik, PC World och Privat Computer. Han har också skrivit många böcker och utbildningsprogram om IT.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Vill du läsa hela artikeln?

Med LB+ Total får du tillgång till ALLT innehåll på Ljud & Bild och LB Home

Redan prenumerant? Logga inn.

Vill du ha tillgång till enbart Ljud & Bild eller LB Home?

Klicka här för att beställa Ljud & Bild

Klicka här för att beställa LB Home

Kostar mer än en Mercedes

En helt galen förstärkare

Musical Fidelity utökar Nu-Vista-serien

Roon får ny ägare

Nu med inbyggd förstärkare

Kia EV9: Premium-ljudanläggning från Meridian

Förförstärkare för ett fåtal

JBL:s trådlösa skivspelare ute i butik

Lysande ljud

Kraftfullt integrerad med nätverk

Världens mest kraftfulla bärbara?

Skapar en sista specialutgåva

0
Ljud & Bild
Rulla till toppen