TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
☀️ SOMMAR-ERBJUDANDE☀️ LB+ Total 6 veckor för bara 6 kronor!

Integrerad Hegel med DAC

Lilla förstärkaren H70 har varit en stor framgång. Nu kommer efterträdaren, med bättre ljud och DAC.

Av / 2013-07-23 - 21:33
Integrerad Hegel med DAC

Nya H80 har blivit en smula mer muskulös och lämnar 2 x 80 watt men det är inte det viktigaste. Allt är nämligen helt nytt på insidan av kabinettet.

Hela förstärkaren är byggd med erfarenheter (och vissa komponenter) från Hegels referenskombination P30 och H30. Dessutom har den fått en ny digitalomvandlare som klarar 24 bit/192 kHz-upplösning.

Med två optiska och två koaxiala digitalingångar och en USB-port kan man koppla in fem digitala signalkällor, inklusive laptopen, och använda förstärkarens DAC för att ta hand om streaming-tjänster som Spotify och Wimp.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

H80 har tre analoga ingångar också, varav en är balanserad XLR. Någon subbasutgång eller Pre Out-utgång finns däremot inte.

Annons

På displayen visas vilken ingång som är vald. Ingångsväljaren för digitalingångarna som fanns på föregångaren H70 är alltså bortplockad.

Förstärkaren står redan i vårt testrum, missa inte vår recension i septembernumret. Under tiden kan du läsa testet av föregångaren H70 här.

Hegel H80 är klar för leverans i september och kostar ungefär 13 000 kronor.

Hegel.no

Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Rimlig hörlursförstärkare med DAC

Här får du ljud från Bang & Olufsen

Burmester finns nu i alla Mercedes-Benz

Förbättrad Powenode med mer effekt och ny teknik

Audi går i Dolby-läge – äntligen!

Budgetvänlig streamingförstärkare

Volvo EX90 och Polestar 3 uppgraderas med studioljud

Android-musikspelare med stora ambitioner

B&O-skivspelare från 1985 i lyxsystem

Kraftfull stereo som alternativ till soundbar?

Ny high-end förförstärkare

Mästarklass från NAD med nästa generations förstärkare