TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Prova LB+ för 10:-

Nyhet

High-end 2025: Mer Jazz från Cayin

Rörförstärkare i flera prisklasser.

Av / 2025-05-15 - 13:09
High-end 2025: Mer Jazz från Cayin

Med priser som börjar på 2 000 Euro har Cayin flyttat prisnivån i rätt riktning för sina integrerade rörförstärkare. Det är nämligen vad en Jazz 80 kostar, som har Bluetooth ombord med stöd för LDAC-överföring.

Här kan man välja mellan KT88-utgångsrör, som om man väljer att köra den i triod, levererar 20 W per kanal. Behöver man mer effekt kan den också köras linjärt, och då har man 40 W effekt till förfogande.

Jazz 80 kan också beställas med EL34-rör, som ger 18 respektive 36 W effekt per kanal. Förstärkaren har tre linjeingångar och levereras i svart eller silvergrått, med fjärrkontroll.

IMG 2038
Jazz 80. Foto: Lasse Svendsen

Den senaste modellen i Jazz-serien är Jazz 90. Den levereras endast med KT88-rör, men även här kan man välja triod eller linjärt. Då levererar den antingen 50 eller 36 W per kanal.

En inbyggd Bluetooth DAC stöder AAC, aptX HD och DAC:en är byggd kring en ESS ES9018K2M-krets. Här får man också en skivspelaringång för MM-pickup, och även om Jazz 90 endast levereras med KT88-rör, kan den även använda EL34-rör.

Annons

Priset i silvergrått eller svart är 3 000 Euro, och förstärkaren kan levereras i slutet av juni 2025.

Jazz 100 (se bilden högst upp) har inget skivspelaringång, men behåller Bluetooth DAC:en från 90-modellen. Här får man dock 805A vakuumrör, som kör i klass A, men ändå levererar upp till 46 W. Även här är det möjligt att ”rulla” rören, och Jazz 100 klarar både KT88- och EL34-rör.

Jazz 100 kostar 4 000 Euro.

Läs också : Rörande magi Har man väl kostat på sig fina hörlurar kan en särskild hörlurförstärkare helt enkelt vara ett måste.
Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Kraftfull stereo som alternativ till soundbar?

Ny high-end förförstärkare

Mästarklass från NAD med nästa generations förstärkare

Ny serie med high-end förstärkare

Lenco i klassisk stil

Ny integrerad retro från Quad

Lyngdorf först i världen med ny förlustfri streaming

Audio-Technica gör det igen

Äntligen händer det något hos Burmester igen

Cayin utökar Jazz-serien

Kassettnostalgi på steroider

FiiO släpper rimligt prissatt musikstreamer och högtalare