TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
☀️ SOMMAR-ERBJUDANDE☀️ LB+ Total 6 veckor för bara 6 kronor!

Nyhet

Bang & Olufsens omsättning sjunker som en sten

Efter flera nedjusteringar smällde det till extra hårt för danskarna förra halvåret.

Bang & Olufsens omsättning sjunker som en sten

”Det var ett nedslående kvartal, när försäljningen minskade med 31 procent jämfört med föregående år, vilket var en större nedgång än väntat. Resultaten påverkades av den pågående övergången till en efterfrågedriven handelsmodell och ett relativt lågt antal produktlanseringar under de föregående kvartalen”, sade VD Kristian Teär i samband med räkenskaperna.

Omsättningen för andra kvartalet uppgick till 627 miljoner danska kronor, jämfört med 909 miljoner kronor året innan. Alltså en nedgång på 31 procent.

Underskottet för andra kvartalet var 60 miljoner kronor och för det sammanlagda halvåret hamnade B&O på minus 166 miljoner kronor. Året innan var siffrorna positiva för båda kvartalen.

Kassaflödet har å andra sidan ökat.

Bang & Olufsen vinstvarnade 17 december och skrev ner förväntningarna för 2020. De justerade förväntningarna behålls, vilket i så fall skulle innebära en minskning av omsättningen på 13–18 procent jämfört med 2019. Kassaflödet förväntas bli negativt med 100-150 miljoner kronor.

Annons

 

Framtiden

Vägen framåt är en treårig strategi som kommer att presenteras i april och som går ut på ”ökad kundfokus, specifika försäljningsinitiativ, starkare och mer frekventa produktlanseringar och kostnadsoptimeringar”. Vad det faktiskt innebär återstår att se.

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft något annat heltidsjobb än på Ljud & Bild. Å andra sidan har han varit här nästan halva sitt liv, ända sedan 2001 när han skickade en jobbansökan till fel adress (han ville egentligen till en inspelningsstudio med samma namn). Gråbeins expertis är främst inom hifi, hörlurar och hemmabio, men det händer att han glimtar till med andra kvaliteter också.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Rimlig hörlursförstärkare med DAC

Här får du ljud från Bang & Olufsen

Burmester finns nu i alla Mercedes-Benz

Förbättrad Powenode med mer effekt och ny teknik

Audi går i Dolby-läge – äntligen!

Budgetvänlig streamingförstärkare

Volvo EX90 och Polestar 3 uppgraderas med studioljud

Android-musikspelare med stora ambitioner

B&O-skivspelare från 1985 i lyxsystem

Kraftfull stereo som alternativ till soundbar?

Ny high-end förförstärkare

Mästarklass från NAD med nästa generations förstärkare