TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Nyhet

Nu kan du spela ett Fallout-inspirerat spel i Excel

Kan du inte installera spel på jobbdatorn kan du alltid roa dig i kalkylarken i stället.

Av / 2024-05-01 - 12:00
Nu kan du spela ett Fallout-inspirerat spel i Excel

Om du trodde att Excel bara var till för att hantera siffror och framställa tråkiga diagram bör du ta en titt på det här. Youtubern Dynamic Pear har lyckats med att, imponerande nog, bygga ett spel i kalkylprogrammet. Det är baserat på det populära postapokalyptiska överlevnadsspelet Fallout.

Fallout kom först 1997, inspirerat av spelet Wasteland från 1988. Det följdes sedan av fyra uppföljare och ett antal spel inspirerade av världen. Att spelet nu återigen väcker intresse beror troligen på den populära och faktiskt riktigt bra Amazon Prime-serien baserad på spelet.

Läs också Recension: Fallout, säsong 1 En stilren, lite ytlig, postapokalyps, som surfar i mål med sin ironiska touch.

På sin webbsajt beskriver han spelet så här:

It is the 145th year of the second age. Life in Mercer is unrecognisable to that which came earlier – The bombs saw to that. Humanity may never fully recover…Adventure beckons once more, and you are ready to answer its call!

0cb2eb3b20a64ce94451508e8f592ad4 4751932aacdff7c2d440280b5262a9fc
<
>
Skärmbild: Youtube

Spelet består av två huvudkomponenter, att utforska och utföra uppdrag, och att strida. På Excel-bladet kan man röra sig över kartan, för att då och då stöta på fiender som måste besegras.

Annons

Dynamic Pear har lagt upp en video på sin kanal om spelet:

webbsidan kan du läsa mer och ladda ner spelet.

(f. 1969): Journalist och nyhetsredaktör. Jonas har jobbat för Ljud & Bild sedan 2007 med det mesta som kan kallas bärbart. Det vill säga mobiler, trådlösa högtalare och hörlurar. Ibland klampar testandet in på kollegernas områden multirum-ljud, hemmabio och foto. Han startade sin bana som teknikjournalist på IDG och skrev bland annat för PC för Alla, Internetworld och det som senare blev M3.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

PlayStation lanserar sin egen gamingskärm till PS5

Valve utmanar PlayStation och Xbox med ny Steam Machine

Nu kan du streama dina PS5-spel direkt till PlayStation Portal

Virtuellt krig, verklig utrustning

Populärt headset får 40 % längre speltid

Gamingmusen som aldrig dör

Skräcken fortsätter i bokform

Hi-fi-hörlurar ger sig in i striden

Atari återupplivar klassisk gaming

Feta gamingskärmar på Gamescom

JBL lanserar ny trio Quantum-headsets

Asus storsatsar på spelmässan