Det vore synd att säga att Apple är först ute med ny teknik. Snarare tar de det lugnt, avvaktar och förfinar tekniken så att när den väl införs är den mer eller mindre perfekt. Ett tydligt exempel är att de allra dyraste laptopmodellerna fortfarande använder gammal panelteknik. Men snart sägs det komma tre efterlängtade nyheter på en gång.
Apple använder redan OLED-paneler i iPad Pro M4, eller till och med den förfinade Tandem OLED-tekniken. Genom att kombinera två lager av paneler får man upp ljusstyrkan, vilket annars är en svaghet med skärmtekniken. Nu bekräftar Bloombergs Mark Gurman att Apple håller på att utveckla en OLED-version av Macbook Pro. Det verkar dock som att det handlar om M6-generationen av datorn som förväntas släppas nästa år. Och dessutom sägs det bara gälla de dyrare M6 Pro och M6 Max-modellerna.
Det sägs dessutom att vi till sist kommer att få pekskärm på Macbook Pro. Något som Steve Jobs avfärdade för 15 år sedan då han menade att vertikala ytor inte lämpar sig för pekskärmar. Men tiderna ändrar sig och idag förväntar man sig pekskärm på Windows-datorer, vilket vi nu ser ut att få även på Macdatorerna.
Till sist ser skärmen även ut att följa trenden på iPhone. Nämligen att vi slipper urfasningen i skärmen, den så förhatliga ”notchen”. Skärmen ska i stället få ett diskret hål för kameran, inspirerad av Dynamic Island. Därmed kan vi vänta oss att den göms i ett statusfält som ändrar storlek beroende på vilken information som visas.
Läs hela artikeln med LB+
Erbjudande - 1 månad 10:-
Prova LB+ i en månad för 10:-
LB+ Total 12 månader
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader
LB+ Total år!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till fler 7 800 produkttester!
- Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
- Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
- L&B TechCast – en podd från L&B
- Inaktiverade annonser
- L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!



