TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Nyhet

Xpeng och VW ska utveckla två bilmodeller tillsammans

Volkswagen tar hjälp av Xpeng för att växa på den kinesiska marknaden

Av / 2023-07-28 - 10:49
Xpeng och VW ska utveckla två bilmodeller tillsammans

Det går trögare för Volkswagen på den kinesiska marknaden än det går för kinesiska märken i Europa. De har endast uppnått en marknadsandel på två procent. Men det ska det bli ändring på hoppas VW som nu köper in sig i Xpeng för att tillsammans ta fram två bilmodeller för den kinesiska marknaden.

vw anting plant china
Volkswagens fabrik i Anting, China. (Foto: VW Group)

Med sin strategi ”in China for China” vill företaget tillverka bilar för den kinesiska marknaden i Kina. För att accelerera den utvecklingen investerar VW nu 700 miljoner dollar (ca 7,5 miljarder kronor) i kinesiska tillverkaren Xpeng. Det motsvarar 4,99 procent av aktierna och ger en styrelsepost, dock utan rösträtt.

Med XPENG har vi nu ytterligare en stark partner som är en av de ledande tillverkarna i Kina inom viktiga teknikområden, säger Volkswagens chef för Kina Ralf Brandstätter.

Företagen ska tillsammans ta fram två bilmodeller, enligt uppgift baserade på Xpeng G9, och ska lanseras 2026.

Källa: Pressmeddelande

Annons

Läs också:

Xpeng presenterade sin största SUV hittills

Xpeng G9 är stor som Audi e-tron och Tesla Model X. Med bra räckvidd, mycket utrustning som standard och en mycket gynnsam prislapp.

Läs mer
(f. 1969): Journalist och nyhetsredaktör. Jonas har jobbat för Ljud & Bild sedan 2007 med det mesta som kan kallas bärbart. Det vill säga mobiler, trådlösa högtalare och hörlurar. Ibland klampar testandet in på kollegernas områden multirum-ljud, hemmabio och foto. Han startade sin bana som teknikjournalist på IDG och skrev bland annat för PC för Alla, Internetworld och det som senare blev M3.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Ny elbil från Kia för cirka 300 000 kronor

Den billigaste Teslan någonsin

BYD ökar batterigarantin avsevärt

Den här kommer långt

Google uppgraderar Android Auto med Gemini

Elektriska Porsche Cayenne har 1 156 hk

Över 3 500 nya snabbladdare på väg

Porsche slopar laddkabeln

Tesla arbetar med CarPlay

Ford får grönt ljus för självkörning i hela Skandinavien

Kia utmanar VW ID. Buzz

Honda lanserar elmotorcykel i Europa